| anonim_4396 a întrebat:

Foarte multe persoane posteaza aici intrebari / acuzatii ce se vor adevarate acte inchizitoriale la adresa ateilor ce refuza sa creada in Dumnezeu si existenta lui.
Foarte multe persoane, in micimea lor, pentru a se simti si ei puternici se raliaza crestinilor adevarati, pe ideea ca daca insotesc un " puternic " sint si ei puternici!
Acest tip de intrebari inchizitoriale nu faca decit sa provoace o dezbinare intre atei si crestini, dezbinare ce nu exista, inca, fizic manifestata intre cele doua categorii in Romania.
Inconstienta unora ce posteaza cretinitati si intrebari stupide, nu face decit sa provoace si eventual sa duca agresivitati intre cele doua grupuri.
Legea 489/2006 spune asa :
CAPITOLUL I
Dispoziţii generale
Art. 1. – (1) Statul român respectă şi garantează dreptul fundamental la libertate de gândire, de conştiinţă şi religioasă al oricărei persoane de pe teritoriul României, potrivit Constituţiei şi tratatelor internaţionale la care România este parte.
(2) Nimeni nu poate fi împiedicat sau constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credinţă religioasă, contrară convingerilor sale, şi nici nu poate fi supus vreunei discriminări, urmărit sau pus într-o situaţie de inferioritate pentru credinţa, apartenenţa sau neapartenenţa sa la o grupare, asociaţie religioasă sau uncult ori pentru exercitarea, în condiţiile prevăzute de lege, a libertăţii religioase.
Art. 2. – (1) Libertatea religioasă cuprinde dreptul oricărei persoane de a avea sau de a adopta o religie, de a şi-o manifesta în mod individual sau colectiv, în public sau în particular, prin practicile şi ritualurile specifice cultului, inclusiv prin educaţie religioasă, precum şi libertatea de a-şi păstra sau schimba credinţa religioasă.
(2) Libertatea de a-şi manifesta credinţa religioasă nu poate face obiectul altor restrângeri decât al celor care sunt prevăzute de lege şi constituie măsuri necesare într-o societate democratică pentru securitatea publică, protecţia ordinii, a sănătăţii sau a moralei publice ori pentru protejarea drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale omului.
Parerea mea este ca trebuie sa inceteze postarea de intrebari ce pot duce la discutii si agitatii intre cele doua categorii, dupa cum spune si legea.
Fiecare este liber sa creada ce vrea si nimeni nu are dreptul sa intrebe pe cineva " de ce crede sau nu " in ceva.
Sint printre noi persoane ce vor sa discute de religie, indiferent care este ea, moderatorii ar trebui sa faca o rubrica separata.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar daca administratorii ar face o rubrica religioasa separata, ateii ar interveni sa combata opiniile credinciosilor si viceversa. Confruntarea de idei mi se pare benefica, poate fi constructiva atata timp cat se renunta la injurii in lipsa argumentelor. Toti suntem liberi, cum zici tu, atat sa credem cat si sa nu credem in Dumnezeu. Unii atei au devenit credinciosi in urma unor astfel de polemici, altii, credinciosi initial, s-au scarbit de fanatismul religios si s-au transformat in atei tot din cauza acestor discutii.

31 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Am citit cu atentie "dispozitiile generale" de mai sus iar cererea ta de a inceta postarea de intrebari ce pot duce la discutii si agitatii intre cele doua categorii este total neantemeiata.
1) Nu poti interzice cuiva sa intrebe "de ce crede sau nu" pentru ca asta nu inseamna acuzatie si nici constrangere.
2) Categoria "Stiinta si Filozofie" cuprinde tot ce sa scris vreo data de la inventarea scrisului si pana acum si pun accent pe "inclusiv religia".
3) Prin cererea ta atentezi la Constitutia Romaniei care spune asa;
Art. 29 Al. 2 Libertatea constiintei este garantata, ea trebuie sa se manifeste in spirit de toleranta si de respect reciproc.
Art. 30 Al. 2 Cenzura de orice fel este interzisa.
Al. 4 nici o publicatie nu poate fi suprimata.

| Hombre a răspuns:

@ Bro nu o mai cere ca ai sa mori cu ea in brate. Aaaa, uitasem cu dreptatea binenteles.Ha ha ha.

| Hombre a răspuns:

Cand am invocat Art. 29 Al. 2 nu era numai pentru tine ci pentru toti, asa cum tu nu ai pus intrebarea doar pentru mine si invata sa fii mai respectos, sigur vei fi mai apreciat.Nu te crede "eminent" pe cand îmi puneam intrebarile care le le pui tu acum cred ca nici nu erai nascut.

| Hombre a răspuns:

Lipsa ta de respect si de comunicare este foarte evidenta cand spui "iti raspund separat deoarece ai vrut sa te dai mai intelectual". Eu ti-am raspuns la intrebare din punctul meu de vedere si atat, nu am facut nici un comentariu la cat de destept sau nu esti.
Si pentru ca s-a lungit vorba invocarea art. din constitutie are legatura cu postarea facuta de tine aici cat si cu un raspuns amenintare postat de tine pe care l-am avut in vedere si iatal;
La intrebarea pusa de @modestul; A zis nebunul in inima sa: Nu exista Dumnezeu. De aici realizam ca oameni tulburati, atei, oameni de stiinta, savanti majoritatea spun ca in inima lor nu exista Dumnezeu. Ce parere aveti? Ce parere aveti de faptul ca Mantuitorul Isus hristos a spus dinainte ca multi oameni nu Il vor crede, ca multi oameni vor incerca sa-L conteste dar ca nu vor reusi nimic. Uite ca sa adeverit si in 2010 sunt miliarde de credinciosi. ce parere aveti?
Raspunsul tau @mg; Modestul/ vad ca te mananca pielea si continui sa inciti. Daca moderatorii suporta asta si vor sa se faca partasi la o fapta penala, ca asta este ce faci tu, iti promit eu si este a doua ca o rezolvam.
Si acum; Unde vezi tu incitare in continutul acestei postari mai ales cand se termina si cu "Ce parere aveti"? Unde vezi tu fapta penala, gasesti aici "caracter represiv", ai habar ce inseamna fapta penala?
Si acum; Amenintarea pe care o faci se numeste "infractiune" iar din punctul de vedere al dreptului penal la faza interna in care se gaseste nu se pedepseste deoarece momentan nu este decat o simla convingere a persoanei (domnia ta) si nu pune in pericol valoarea ocrotita de lege. Daca treci la cealalta faza " infractiune cu amenintare" s-ar putea sa ai nevoie de avocat.
Iar in legatura cu virsta ta dupa cum postezi raspunsuri si in intru-n caz cu amenintare nejustificata nu ai mai mult de 25 de ani iar daca ai 30 este regretabil ca gandesti asa.Cand vei mai pune niste ani peste tine vei deprinde si chestiunea impricinata cu care te lupti, pana atunci sper sa nu iti asumi responsabilitatea ca ai inventat mersul pe jos si apa fiarta, sa ne azim de bine.

| Hombre a răspuns:

Mai postez odata raspunsul tau dat la intrebarea pusa de @modest;
Modestul/ vad ca te mananca pielea si continui sa inciti. Daca moderatorii suporta asta si vor sa se faca partasi la o fapta penala, ca asta este ce faci tu, iti promit eu, si este adoua oara, ca o rezolvam. Deci tu spui ca @modestul comite o fapta penala-"ca asta este ce faci tu" si te rog sa-mi spui unde este fapta penala. In al doilea rand ce vrei sa spui cand zici "iti promit eu si este a doua oara, ca o rezolvam".

| Hombre a răspuns:

Eram convins ca nu vei raspunde la miezul problemei.Intradevar la a bate campii pe langa subiect si a "intepa" de fiecare data esti AS.

| AvalohAlyn a răspuns:

Daca ateii ii vor respecta pe crestini, crestinii ii vor respecta pe atei.Intrebari se pun din amandoua taberele, am vazut intrebari ironice la adresa lui Dumnezeu de catre atei, si chiar multe, am vazut si din partea credinciosilor.Asa ca nu se poate spune ca deistii, credinciosii sunt vinovati.Deci mg, ocupa-te de altceva, nu ma impresioneaza galceava si vrajeala ta.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@laura64: intrevad o urma de regret pentru vremurile (sper) apuse?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca n-ai fi citit pe diagonala, ai fi vazut CUI era adresat raspunsul meu:laurei64. Dar erai prea ocupat sa dai cu stupidu' in stanga si-n dreapta!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@laura64: Cred ca problema asta NU e a mea. Poate trebuie sa schimbi ochelarii? Sau poate ai intrat pe alt site?

| georgesur a răspuns:

"In mare" sunt de acord cu tine,. dar nici ateii nu sunt "use de biserica"(vezi intrebarea legiuitorulflavia:"De ce numai unii il pot vedea pe dumnezeu? Ce medicamente iau?" ) Mie mi se par chiar mai agresivi!

| Duhovnicul a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine dar cum am mai spus si in alte postari de-ale mele, cu toate ca legea e lege si constitutia apara si nu este impotriva opiniilor sau convingerilor diferite, nationalismul este lipit de crestinism si deci ca si consecinta a fi roman adevarat presupune a fi si crestin. Nu pot sa spun ca ma deranjeaza dezbaterile religioase aici la aceasta rubrica, si eu m-am gandit ca ar fi mai bine sa se separe de stiinta caci de ceva vreme prea face deliciul unor scandalagii care vor cu orice pret sa inceapa polemici pe acest subiect delicat, in fond religia este si ea o filosofie, fantasmogorica ce-i drepthee hee si deci s-ar incadra oarecum aici binisor. Ceea ce nu inteleg de fapt este de ce ai vrea fie ca si credincios sau ateu sa iti impui credinta / necredinta cu forta? Si apoi ce anume castigi tu de pe urma asta? Eu n-am incercat niciodata sa conving o persoana teista sa vada lucrurile ca si mine.
Sa iti spun si o povestioara tare : Cand eram prin clasa a 9-a l-am chemat o data pe un coleg de scoala la mine si am inceput sa discutam despre o gramada de subiecte printre care si probleme de viata si existentiale, nu stiu cum se face ca ajungem sa vorbim de dumnezeu si ulterior a aflat ca sunt ateu si atunci spre surprinderea mea el era un pocait inrait laughing Imediat a inceput sa vorbeasca cu mine despre biblie si tot imi repeta ca trebuie sa ma intorc la dumnezeu si tot asa a tinut-o ore intregi laughing De atunci sunt mai select in privinta persoanelor carora ma destainui ca fiind ateu cu atatia obsedati laughing

soothe
| soothe a răspuns:

Domnule "mg"-ule; aici lumea vine sa intrebe (daca nu stie), sa intrebe (ca sa se dea mari, sau sa vada daca altii stiu mai mult decat ei), sa se socializeze (mai mult sau mai putin discret), sa isi spuna parerea, sa isi stinga setea de "sange" (asa sunt ei, batausi - prima copilarie spirituala), sa vorbesca despre ei, si pot sa it mai spun alte o gramada de motive.
Confruntarea pe teme religioase a fost de cand lumea. Inteleg ca ateii se simt uneori in dezavantaj, pentru ca credinciosii au in spatele lor (cum bine zic) un atu, care nu este de neglijat.
Trebuie sa fim toleranti, este advarat, insa enuntam adevarul in care credem. daca se transforma in cearta sau invective asta tine de 7 ani de acasa si de "sa moara si capra vecinului". Vrei rubrica separata? "Pen'ce?"
TPU este SI un mijloc de educatie. Lasa asa ca e bine!

| laura64 a răspuns:

Tot asa vorbeai si pe timpul raposatului?

| laura64 a răspuns:

Foarte bine spui : "... postarile de genul in care ateii sau cei de alta religie...
Sincer m-ai dat peste cap ti-ai facut rost de o religie atee? Super, de unde ai luat-o?

| laura64 a răspuns:

Draga ardnaxur, am intr-adevar o urma de regret dar pentru faptul ca am avut azi o surpriza : incercand sa te caut la comunitate am tastat pe cauta doar primele trei litere : ARD si surpriza!
Ce crezi ca apare in fata ochilor mei uimiti? Iata :
Ardnaxur1961
ardnaxur 1961
ardnaxur
Am ramas cu aceasta problema pe cap si poate ma ajuti sa o rezolv. Ti-as ramane indatorata. La altii la nimeni nu apare asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| unikat a răspuns:

Cel mai bun lucru pentru ca sa nu mai existe divergente ar fi ca sa nu mai primeasca raspunsuri, cine nu e bagat in seama se plictiseste la un moment dat ca si in viata.Cainele alearga in jurul u, dar u decizi daca il bagi in seama sau nu...Si acum daca o luam cu legi, ar trebui sa o luam cu cea mai dreapta lege : prostia ar trebui sa se pedepseasca si asa s-ar reduce populatia romaniei...la cam 1%laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti alege daca raspunzi sau nu.nu te pune nimeni sa citesti intrebarile sau sa raspunzi la rubrica respectiva.si mai ales, sa te implici in dispute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Iubirea mea e lacrima de ploaie"...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ahaaaaaaaaa. Deci "Art. 30 Al. 2 Cenzura de orice fel este interzisa." Pe mine m-a cenzurat la greu Ralucaaaaaaa. Vreau dreptate laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca Dumnezeu exista, iar ateii neaga un adevar, "adevar" ce a fost creat de o minte suprema, cea a lui Dumnezeu."Trebuie sa fii prea...plecat de acasa", ca sa crezi ca ai luat nastere dintr-un bostan; trupul ni se duce in pamant, dar sufletul Il daruim, deoarece acesta Ii apartine lui Dumnezeu, forta ce ne-a dat-o, ca mai departe sa o ofere si altei gene, si asa mai departe...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Complicat de dat fiecaruia in parte un raspuns, desi citiva merita ignorati ca bat cimpii la greu.
N-am spus ca nu pot fi discutii si nu asta ma interesa ci modul in care se pun anumite intrebari in care de cele mai multe ori ateii sint tratati ca de catre inchizitie. Sper sa fie clar acum.
Intrebari puse :
modestul / De aici realizam ca oamenii tulburati, atei, oamenii de stiinta, savantii, majoritatea spun in inima lor ca nu exista Dumnezeu. Ce parere aveti?
modestul / Ateilor, ce spuneti de oamenii inteligenti, scriitori sau chiar oameni de stiinta care au fost atei convinsi si au devenit crestini practicanti
blairwitch2010 / Ce spuneti de ce zice acest ateu...
blairwitch2010 / Intrebare pentru ateii cu diploma : spuneti ca nu aveti nevoie de religie, biserica sau preoti da?
modestul / Ateilor, daca Dumnezeu intr-adevar exista, ce veti face atunci?

Acestea sint numai citeva intrebari spicuite rapid din gramada existenta. Acestea sint intrebari de natura a incita si a face separatie intre atei si crestini sau ce sint ei...
Deci nu despre idei este vorba dar poate unele persoane pricep mai greu...
Hombre / iti raspun separat deoarece ai vrut sa te dai mai intelectual. Tocmai Art. 29 Al. 2 spune ca :Libertatea constiintei este garantata, ea trebuie sa se manifeste in spirit de toleranta si de respect reciproc! Deci unde este respectul celor ce pun asemenea intrebari si unde este toleranta? Vrei tu sa spui ceva dar esti pe linga subiect. Nu amesteca legi straine de intelegerea ta, cu cenzura, sau suprimarea publicatiilor.
ardnaxur1961 / aveti un stupid de la mine pentru faptul ca n-ati inteles nimic si nu vad unde este regretul de care vorbiti.
In concluzie, postarile de genul in care ateii sau poate chiar si cei de a alta religie sint acuzati, persiflati, stigmatizati, trebuie sterse si interzise. Una este sa ai o disputa pe idei, alta sa acuzi.
Ce-am cerut eu aici, cere si spune legea. Nu va convine, asta este.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Laura64 / rasunsurile tale gindite la cei 13 ani ma lasa rece. Totusi daca ai timp, mai studiaza si apoi cauta sa intelegi.
Eu n-am spus ateu = religie! asta ai inteles tu!
Religie nu este egal crestinism!
AlanTigergerid / nu inteleg unde vezi tu gilceava sau vrajeala! daca nu pricepi ca eu vreau si trebuie sa fie normalitate, ca spun eu dar spun si legile, sa fi sanatos!
Inca astept comentarii si pe cineva care sa priceapa ca ce vreau eu este normalitatea si nu atacul intre cei cu credinte diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Soothe / confruntarea religioasa a fost de cind lumea? da! dar a dus la mari razboaie! Asta ati uitat!
Va mai aduc aminte ca o tara din vecinatatea noastra a fost distrusa si divizata pe motive religioase in anii '90.
Poate si la ei exista ceva similar TPU care a mai pus umarul la distrugere... Nu este posibil?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hombre@/ " nvata sa fii mai respectos, sigur vei fi mai apreciat.Nu te crede "eminent" pe cand îmi puneam intrebarile care le le pui tu acum cred ca nici nu erai nascut."
Puteti da detalii? Unde vedeti lipsa de respect si ce va face sa aveti o " parere ' despre virsta mea?
Va indepartati de la subiect. O fi virsta dvs inaintata de vina?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Domnule Hombre, sintem la amuzament? Ati citit ce-ati scris aici? " Si acum; Unde vezi tu incitare in continutul acestei postari mai ales cand se termina si cu "Ce parere aveti"? Unde vezi tu fapta penala, gasesti aici "caracter represiv", ai habar ce inseamna fapta penala?

Si acum; Amenintarea pe care o faci se numeste "infractiune" iar din punctul de vedere al dreptului penal la faza interna in care se gaseste nu se pedepseste deoarece momentan nu este decat o simla convingere a persoanei (domnia ta) si nu pune in pericol valoarea ocrotita de lege. Daca treci la cealalta faza " infractiune cu amenintare" s-ar putea sa ai nevoie de avocat." sau v-a iesit asa fara sa stiti ce scrieti.
In continuare vorbiti despre lucruri care va sint necunoscute dar va plac " termenii "
Chiar va sfatuiesc sa incercati a traduce bancul dvs.
Si ca fapt divers, ce-a scris " modestul " este cum am spus eu!
Cit despre ' amenintarea ' mea, adica :"iti promit eu, si este a doua oara, ca o rezolvam!" poate imi explicati si mie unde este amenintarea si daca stiti ce inseamna amenintare in sensul precizat de dvs!
Pina una alta va spun ca am avut un vis, in care " se facea ca o rezolvam! " Acum sa va vad!
Daca postarile de genul celor aratate de mine inceteaza, totul va fi ok.
Multumesc pentru virsta. Asta este o dovada ca am " creierul " viu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hombre @/ vad ca v-ati gasit si galerie...
Spuneti asa " In al doilea rand ce vrei sa spui cand zici "iti promit eu si este a doua oara, ca o rezolvam" "
Nu are importanta ce-am vrut eu sa zic important este ca nu e o amenitare, ci, citind in contextul celor scrise de mine o promisiune de rezolvare a problemei postarii mesajelor deranjante. Nici vorba de amenintare. Ca unora le place sa " inteleaga " ce nu citesc, este alta poveste.
Deja am lungit problema si m-am lamurit ca nu aveti ambitii de avocat ci ambitii aiurea.
http://www.TPU.ro/......ce-se-vor/ am postat 8 Aprilie 2010 21:51
http://www.TPU.ro/......amenii-de/ am postat la 9 Aprilie 2010 21:31
Aceasta este ordinea mesajelor scrise de "modestul ". Data si ora reprezinta data si ora la care am postat primul raspuns la intrebare. Acum poate va este mai clar, sa puteti face ancheta si sa intelegeti unde este amenintarea.
Drept dovada ca " modestul " posteaza intrebari de acest gen instigatoare, este si lipsa de reactie a lui. Daca avea ceva de spus, o idee de sustinut, nu posta si apoi disparea in ceata ( am uitat ce animal dispare in ceata! )
Si pina la urma se aplica aliniatul 2 din articolul 1 din legea Legea 489/2006 la cele scrise de "modestul " " şi nici nu poate fi supus vreunei discriminări, urmărit sau pus într-o situaţie de inferioritate pentru credinţa, apartenenţa sau neapartenenţa sa la o grupare, asociaţie religioasă sau un cult "? Asta era intrebarea!