| anonim_4396 a întrebat:

Sint un nimeni din lumea mare.Credeti cumva ca am spart cercul anonimatului ca am descoperit treaba asta? Rahat pe bat. Pot fi si cunoscut dar toti nu sintem decit ceea ce vrem sa fim.Sintem produsul mintii noastre.Si mintea noastra ce este? Este produsul altor 'jde milioane de minti.Sa presupunem ca mintea lumii e una singura dar e formata din alte 'jde milioane care si-au implementat una alteia o singura dorinta; Suprematia.Cum vor sa domine? E scris pe fruntea fiecaruia dintre noi cu litere de tipar; BANI.Ca sintem la marginea societatii, ca sintem saraci lipiti, ca traim de la avans la lichidare sau chiar de sintem bogati vrem un singur lucru; BANI.Artificiile vietii sau ale civilizatiei? Citi au gindit ca, dincolo de aceste artificii, viata e aceeasi pentru toti?

8 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Bai animalX doua lucruri le avem cu toti, nasterea si moartea, insa intre cele doua traim diferit.

| EmaS a răspuns:

Suntem produsul a ceea ce facem,ceea ce gandim, cu ce ne alimentam in fiecare zi(ma refer ce canale Tv. urmarim, ce carti citim pe ce sittu-ri ne pierdem sau castigam timpul)toate pot fi constructive sau distructive pentru sufletul nostru.Eu zic sa alegem sa fim oameni cu principii si valori morale si vom avea de castigat.

| Vizitiul a răspuns:

Draga, Harciog, daca pietrele ne-ar mentine in viata, am alerga dupa pietre. Cum banii ne tin in viata, alergam dupa bani. Banal sa alergi dupa pietre cand banii ne tin in viata. La fel de banal ar fi fost sa alergam dupa bani daca pietrele ne-ar fi mentinut in viata. Banii astia sunt buni pana la un loc, pana atunci cand ne aduc STRICUL NECESAR. Ce depaseste acest strict necesar, deja trecem la mofturi. Si cand vine vorba de mofturi, omul devine vulnerabil, incepe sa-l controleze banul pe el. Normal ar fi sa controlam noi banul, si-l controlam pana acolo unde ne procuram chestiile indispensabile vietii. Viata ne este aceeasi in principiu, dar nu orice spin creste la fel de inalt si des.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Dă-mi voie să le numesc artificiile care întreţin fericirea.
Dincolo de aceste artificii, viaţa e aceeaşi pentru toţi, dar nu şi fericirea.

Baftă!

| WR104 a răspuns:

De fapt noi vrem altceva si nu bani doar ca sa ai anumite lucruri ai nevoie de acesti bani chiar si strictul necesar se rezuma la bani.Ai dreptate suntem egali dar nu si gandim la fel si asta face toata diferenta.Omul nu vrea bani dar daca intrebi pe cineva sa aleaga dintre o masina sau o casa si echivalentul in bani o sa aleaga banii pentru ca nu acea masina sau acea casa este visul sau cine banii cu care iti poate procura alta casa sau alta masina de exemplu de aceea va alege intodeauna banii.Tu nu esti un nimeni pentru tine sau nu ar trebui sa fi pentru mine esti un nimeni cu siguranta dar pentru tien ar trebui sa fi nr 1 in me, "buricul pamantului sa nu iti pese ca altule mai frumos, mai destept mai interesant, etc decat tine. Oamenii au evoluat datorita imaginatiei care este din punctul meu de vedere masa lu' inteligenta.

| ταξιδιώτης a răspuns:

Daca in prima parte sunt de acord cu tine in ultima, din punctul meu de vedere, nu.Nu pentru toti banul reprezinta valoare, sunt cu totul alte valori care-i atrag, viseaza sa le aiba sau sa le atinga.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare santem unici.si in fata noastra fiecare santem vedete, importanti, personalitati; uite ma uit la mine de exemplu.tu esti un anonim fiindca esti cal.o gloaba oarecare.io sunt om.si ce om nene.eheeeiii.si ma mai fac.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da vom avea de cistigat crucificarea pe scara moralitatii folositoare doar celor cu identitati false.