April
| April a întrebat:

Stiti ca pledez pentru toleranta.Totusi,un gand nu-mi da pace si vreau sa aflu parerea voastra despre urmatorul citat din Lichtemberg:"Daca un cap si o carte se ciocnesc si suna a gol, sa fie oare totdeauna vina cartii?"Iar noi constatam concret, aici pe site chiar, ca cel mai des se cicnesc diferite capete cu Biblia.Sa fie vina ei?

17 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu! E vina informatiei luata la mana a 2-a, informatie care pierde calitate!

| Alphawolf a răspuns:

Gol!? Cred ca acest Lichtemberg avea un puseu de crestinism. Spune-mi intre doua parti consideri ca exista doar un vinovat? De ce trebuie sa ne aplecam in fata unei carti care contine informatii incompatibile cu realitatea in care traim si care ne invata un comportament care nu putem sa-l urmam? Logica si puterea creatorului absolut se rezuma la o carte relativa si plina de contradictii? Daca Lui datoram tot ce exista in Univers, tot ce inseamna, fizica,timp, logica, simturi, etc, nici cea mai bogata imaginatie nu-si poate inchipuii ce ar fi putut El sa faca. Biblia este prea putin pentru El!

| Alphawolf a răspuns:

@syme
Logica ta este generala si are baze sentimentale! Tu unde aplici logica ta, nu mai ramine loc pentru alta parere, de parca tu ai fi Aristotel.

| Arthur a răspuns:

" Iar deasupra tuturora
Va vorbi vreun mititel
Nu slăvindu-te pe tine
Lustruindu-se pe el "

| syme a răspuns:

Cel putin mie mi-au demonstrat cativa de aici ca in mod cert nu este vina cartii.
Pentru detalii urmariti discutia de la intrebarea la care trimite acest link: http://www.tpu.ro/......ea-dovada/

| syme a răspuns:

Mih33,
Stai linistit, ca logica e numai una si in realitate ea nu are baze sentimentale.
Ceea ce e foarte probabil insa, este faptul ca raspunsul tau de mai sus a avut o puternica motivatie sentimentala.
Oricum, daca oamenii vor intra pe linkul acela vor vedea ce fel de logica este si unde sunt sentimentele.
O zi faina sa ai.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Bineinteles ca nu este vina Bibliei. Tocmai pentru ca pledezi pentru toleranta, imi permit sa afirm ca in cazurile expuse de tine este vorba de intoleranta. Completata desigur de lipsa cunoasterii, a educatiei, a intelepciunii. A-l cunoaste pe Dumnezeu pe deplin este practic imposibil. El este ca un munte: cu cat te apropii mai tare, cu atat ti se pare mai mare. Cei care o fac fara un sprijin serios al celor competenti, risca sa se rataceasca iremediabil. De aici si golul respectiv. Daca nu mai ai stabilitate, nu mai ai nici coerenta, si oricat de multe cuvinte ai scrie, de fapt nu scrii nimic. Este OK intrebarea, iar citatul ar trebui sa dea foarte mult de gandit. O zi buna!

| Gospell a răspuns:

Sa-ti zic ceva : " Nu cartea este devina ca omul nu stie, ci omul ca nu o citeste!"

Abh
| Abh a răspuns:

Daca scoatem cartea din ecuatie, se mai ciocnesc? Prin urmare, e vina ei. happy

| DeeDee28 a răspuns:

Ce vina are Biblia ca unii pun la indoiala ce se scrie acolo? sa fim seriosi, nu e vina Bibliei. E vina celor care nu o citesc si apoi inventeaza lucruri neadevarate, sau a celor care o citesc, dar nu inteleg adevaratul mesaj transmis si au tot felul de idei...

| cineeu a răspuns:

Cine poate citi biblia, o va intelege. cine se bate in cap cu ea inseamna ca nu a citit-o. happy

| Roby67 a răspuns:

Point taken!

| calubalan a răspuns:

Black Eyed Peace-Where is the love http://gandeste.org/......-love/5639

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

""Nestiind ca-i universul
Eu sunt prost nu este El!
Daca m-a crescut nimicul,
Voi fi-n zero precum el!
##
Daca acept ca din nimic
Poa sa fie toate ce-s
Neg stiint neg si Legea
Doar sunt eu ce nu ma vezi?
##
Manifeste ce vor trece,
Poate azi sau poate maine,
Le socot ca-s trecatoare
Precum latratul de caine!
##
deci raman cu ale mele si las canii ca sa latre
ce sa ma pun cu gramada de prostii ce-s adunate
Stee-n cloaca lor miseii si sa creada in nimic
Eu stiu chiar stiinta zice goale naste ce-i nimic!""
petru borodi/Cluj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta nu. Biblia este plina de invataturi, dar uneori capetele sunt seci si, nu pot intelege talcul Bibliei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gol!? Cred ca acest Lichtemberg avea un puseu de crestinism. Spune-mi intre doua parti consideri ca exista doar un vinovat? De ce trebuie sa ne aplecam in fata unei carti care contine informatii incompatibile cu realitatea in care traim si care ne invata un comportament care nu putem sa-l urmam? Logica si puterea creatorului absolut se rezuma la o carte relativa si plina de contradictii? Daca Lui datoram tot ce exista in Univers, tot ce inseamna, fizica, timp, logica, simturi, etc, nici cea mai bogata imaginatie nu-si poate inchipuii ce ar fi putut El sa faca. Biblia este prea putin pentru El!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergeti la aceleasi cursuri? de unde aveti citatele astea de doi lei?