| GhitaAndrei2000 a întrebat:

Cine a cumparat in 2020 laptop gaming Asus tuf fx 505gt de pe eMAG, sa-mi spuna daca pot desface laptopul sa inlocuiesc pasta si sa-l curat?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie! Nu te lua dupa cei ce te sfatuiesc sa duci laptopul in orice service. Trebuie sa iei legatura cu eMag sau daca pe garantie ai numele unui service. O lucrare facuta la alt service duce la pierderea garantiei.

| Simpatic a răspuns:

Daca ai tinut laptopul pe un stand de racire il mai poti tine o perioada fara sa schimbi pasta.
Daca totusi vrei sa o faci fara sa pierzi garantia ai nevoie sa mergi la un service agreat de eMAG, deci ia legatura cu cei de la eMAG si vezi pe cine iti recomanda pentru aceasta operatiune.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Aia se face in servis, daca il desfaci il strici nu te baga ca e tare complicat, aici e vorba de un aparat sensibil daca tragi tare de ceva se rup firele care sunt prinse pe șasiu in cleme fragile si nu il mai repara nimeni, du l in servis il face cineva priceput contra cost.

| sierra1 a răspuns:

Numai că n-ai ce face. Pierzi garanția și o și faci degeaba!

| GPA a răspuns (pentru sierra1):

Nu tocmai, nu o face degeaba. Pasta stock e cu mult inferioară comparativ cu paste termice de calitate, cu conductivitate termică ridicată. Tot ce este preaplicat este de duzină, am testat acest lucru. După o aplicare cu pastă Grizzly (Kryonaut) am câștigat 10°C, la o lună de folosință cu un laptop. Imi spui tu mie că ar face-o degeaba? laughing
Calitatea pastei care a fost aplicată face enorm de mult diferența dintre temperaturi stock și after.
Ca să nu piardă garanția, o poate face in service, cerând evident să i se aplice o pastă high-end sau să cumpere el iar băieții din service doar să o aplice. Recomand ori de la Thermal Grizzly ori de la Arctic Silver. Contează și cum aplici pastă! Evident, un lucru de care foarte mulți (inclusiv din service) nu țin cont.

| sierra1 a răspuns (pentru GPA):

"Pasta stock e cu mult inferioară ...Imi spui tu mie că ar face-o degeaba?"

după 1 an? doar că n-are ce face - nici tu
"cerând evident să i se aplice o pastă high-end" - uuuu, am mai invățat cu toții câte ceva. Poți repeta să-mi notez?

| gabicoo a răspuns:

Pierzi garanția!

| zilog a răspuns:

Mergi la un specialist
noi specialistii din ce ai vrea sa mai traim
Asa se fac accidentele
asa se produc pagube distrugeri cand oameni ne calificati umbla sa faca ei operatii pe creier fara sa aiba nici o diploma scoala in domeniu.

mergi la cineva care are 20 ani de experienta in domeniul electricii electronicii sa nu iti faca greseli gafe

pentru ca astia care au mai putina experienta sigur vor face vreo grafa

| GPA a răspuns:

Până ajungi la placa de bază vei coroda sigiliul de garanție, nu-ți recomand dacă nu ai ceva îndemânare cât să nu lași urme. Poți s-o faci numai dacă ai dexteritate.
Îți recomand totuși să-l duci în service, să ți-l curețe și să-ți schimbe pasta. Am menționat într-un comentariu, chiar mai sus, ce paste termice să folosești pentru un rezultat cât mai bun în ceea ce privește temperaturile. Poți cumpăra pasta iar cei din service să ți-o aplice.

| UserRo10 a răspuns:

Asus tuf este un laptop foarte slab si cu probleme de racire. Eu am luat un Rog strix, iar un prieten TUF. Poti schimba ssd-ul, ramii si pune un hdd fara a pierde garantia. Atat. Trebuie sa mergi in service partener

| Bozgi200 a răspuns:

Nu are rost sa ii schimbi pasta. A trecut un an.