| StefanDrg a întrebat:

Cum sa resetez de tot un PC sa se stearga toate datele, toate fisierele, tot. Dar sa ramana windows-ul?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este nevoie de mai multe lamuriri
cate partitii ai de exemplu?
ce sistem de operare ai?
ai pus o intrebare prea vaga

ce doresti pe viitor sa faci cu acel PC? sa il vinzi sau sa-l pastrezi?

ce medii de stocare ai acum pe el? doar 1 HDD, 2 HDD, 1 HDD si 1 SSD
2 SSD
etc

conteaza cele ce te-am intrebat din punctul meu de vedere

| StefanDrg explică (pentru Simpatic):

Windows 10

1 HDD de 1 tera

si 1 SSD de 256 giga. windows-ul e instalat pe SSD. Vreau sa vand pc-ul dar cu windows-ul instalat cum e si acum. Vreau doar sa sterg toate fisierele si toate datele din el, parole salvate conturi de steam de orice etc

| Simpatic a răspuns:

Ok

delogheaza-te de la toate conturile pe care le ai gen google, steam etc

apoi iti recomand sa descarci si sa intalezi acest soft https://www.revouninstaller.com/start-freeware-download/

cu ajutorul lui poti sterge toate aplicatiile de pe PC-ul tau inclusiv registri

apoi

nu am idee cum ai partitionat tu exact, dar o sa explic prin exemple si intuitie

era foarte simplu daca aveai fiecare "mediu de stocare" cu propria partitie, sa zicem ca ai fix 2 partitii una sa o numim C: in care ai windowsul (deci este SSD-ul de care ai zis) si alta sa o numim D: fiind local disk/new volume etc ca fiind HDD propriu zis

esti sigur ca numai ai nevoie de acele date de pe D: de exemplu? adica datele de pe HDD? daca ai nevoie este bine sa le faci un backup pe un HDD extern, la fel copiezi pe un HDD extern si informatiile care iti vor mai trebui pe viitor si de pe SSD
inainte sa vinzi acel PC cu acel HDD in el, iti amintesc ca datele de pe HDD trebuiesc rescrise, nu este suficient sa le stergi pentru ca ele vor putea fi recuperate cu softuri gratuite de recuperare precum celebrul Recuva!

cu ce soft iti recomand sa rescrii HDD-ul?
pai cu acest soft portabil, il descarci de aici si rulezi https://www.diskwipe.org/download.php

il deschizi si selectezi de acolo din lista partitia D: (sau orice alt nume poarta partitia corespunzatoare HDD-ului, nu SSD-ul! )
apoi dai click pe "wipe disk" din stanga sus, si selectezi de la sistem and format options NTFS si bifezi si "perform quick format " ca in aceasta imagine https://www.diskwipe.org/images/diskwipe_screen3.jpg si apoi dai next
in urmatoarea fereastra te sfatuiesc sa la alegi oricare dintre cele 2 variante fie : US departament ...DOD 5220.22M (3 pass) fie aceeasi varianta dar cu 7 pass (in functie de cat de importante sunt informatiile pe care le-ai avut pe acel HDD), desi te anunt ca metoda DOD cu 3 passuri este SUFICIENTA, oricum la un HDD 1 TB va dura cateva ore bune sa "rescrie", de aceea iti recomand sa rulezi acest soft dimineata si pana seara el va termina, tu in acest timp sa nu ai nevoie sa lucrezi ceva pe acel PC, sa lasi sa ruleze doar acest soft!

Dupa ce ai ales metoda DOD 5220.22M (cu 3 pass) dai Next

in casuta nou deschisa scrii in acea casuta ERASE ALL asa cum iti cere acolo, dupa care dai finish
Iar softul va incepe sa lucreze! nu uita dureaza cateva ore bune!

Pentru a "sterge" definitiv datele de pe SSD cel mai indicat este insa sa folosesti chiar softul producatorului SSD-ului, daca este Samsung, WD etc gasesti soft special pentru asa ceva chair pe pagina producatorului, imi spui ce model de SSD si ce marca si iti pot recomanda softul cu care sa faci ERASE, stergerea definitiva
la SSD-uri nu se face prin rescriere ca la HDD! pentru ca iei din voata SSD-ului!
Acele softuri 'sterg' ele prin algoritmi proprii datele de pe SSD
Fiindca pe SSD ai sistemul de operare va fi putin mai dificil sa faci asta
In orice caz va fi nevoie sa resintalezi WINDOWSUL, nu ai cum altfel

Si totusi daca nu ai Windows 10 cu licenta (si chiar de il ai cu licenta) de ce nu vrei sa reinstalezi windowsul?
este foarte simplu si gratuit de descarcat!

| StefanDrg explică (pentru Simpatic):

Nu am timp de softuri si dinalea si de rescris partitii. Am windows 10 cu licenta cumparata cu 600 lei acum vreo 6 ani. Daca dau la " reset this PC " la varianta " Remove everything " Imi va pastra windows-ul instalat?

| StefanDrg explică (pentru Simpatic):

Nu iti face griji de date. Am copiat ce era important pe un HDD extern

| Simpatic a răspuns (pentru StefanDrg):

Poti sa faci ceea ce ai spus tu in ceea ce priveste windowsul (inclusiv selectand Remove everything) insa informatiile de pe HDD vor putea fi recuperate!

Daca esti pe graba cel putin da un format (normal nu quick) partitiei HDD-ului! (D: sau orice alt drive letter poarta ea)
deci dai click dreapta pe partitia HDD (sa zicem ca este) D: si in fereastra deschisa debifezi quick format si in rest lasi totul asa default, apoi dai click pe START si astepti 3-4 ore sa faca formatarea completa
In acest fel te asiguri ca informatiile de pe acel HDD nu vor mai fi usor recuperabile...

| StefanDrg explică (pentru Simpatic):

Ssd e partitia C ( unde e instalat windows)

HDD e partitia D.

Eu as vrea sa sterg absolut tot de pe ambele partitii dar sa ramana windows-ul. sa fie ca si cum ai cumpara PC nou cu windows preinstalat

| Simpatic a răspuns (pentru StefanDrg):

Ti-am explicat mai sus faptul ca de pe HDD ca sa stergi totul astfel incat sa numai poate fi recuperat! trebuie sa rescrii sau sa dai acel format (normal) si nu quick
Faptul ca eu dau delete la informatiile de pe HDD sau le sterg cu shift+delete nu inseamna ca le-am sters definitiv, ele nu imi vor mai fi afisate, dar pana la rescrierea (cu alte fisiere) ele vor putea fi recuperate

pentru C: (acolo unde ai sistemul de operare) poti sa faci ce ai zis tu, este ceea ce arata si in acest clip https://www.youtube.com/watch?v=8hNvGrtBwrw

la SSD nu este nevoie sa "rescrii" informatiile ca la un HDD, mai ales daca ai activata comanda TRIM!

poti verifica daca ai trim activat asa cum zice in acest articol https://www.digitalcitizen.ro/......este-util/

cum verifici daca TRIM este activata la un SSD? https://www.digitalcitizen.ro/......este-util/