| Adi1987 a întrebat:

Recent am cumparat o placa de baza noua Intel ceva z790 ddr5 si nu stiu daca este compatibila cu carcasa pc-ului meu este o carcasa tip middletower si placa asta de baza z790 este una e-atx si placa de baza de baza actuala este m-atx si m-am uitat pe net si nu am gasit prea multe informatii, am verificat daca placa de baza incape in unitate si incapea doar ca unitatea mai avea doua coolere un cooler sus deasupra placii de baza si un cooler in stanga placii si din cauza asta nu intra placa de baza in unitate si alea ar trebui sa le dau jos si sa pun un cooler cu lichid si radiatorul sa fie deasupra si pe net ca o carcasa middletower nu suporta placi de baza e-atx

Răspuns Câştigător
| Lupică27 a răspuns:

Daca te-ai fi priceput schimbai dreacu carcasa aia si stiai diferenta intre m-atx si e-atx!
Bafta!

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand: suruburile care fixeaza placa de baza trebuie sa pasuiasca cu piulitele de fixare din carcasa.
Ventilatoarele se pot demonta de pe carcasa, daca este nevoie. Ele au doar rolul de a msica /scoate aerul incalzit din carcasa. Multe carcase nu au- sau au doar un singur ventilator pe carcasa. Daca este un singur ventilator, atunci se monteaza la spatele carcasei, in sensul de rotire sa SCOATA aerul din interior.

| Adi1987 explică (pentru Bula):

Are doua ventilatoare unul sus deasupra placii de baza si unul in stanga

| Bula a răspuns (pentru Adi1987):

Pai, cum am scris:
"In primul rand: suruburile care fixeaza placa de baza trebuie sa pasuiasca cu piulitele de fixare din carcasa.
Ventilatoarele se pot demonta de pe carcasa, daca este nevoie."

| Adi1987 explică (pentru Bula):

Deci e buna si carcasa asta? Pot pune placa de baza?

| Bula a răspuns (pentru Adi1987):

Daca suruburile de prindere pasuiesc, atunci da.
Cu ventilatoarele de racire sa ai grija, sa sufle spre afara!

| Lupică27 a răspuns:

Cu siguranta nu e compatibila dar da totusi un link catre carcasa sa o vad, poate asa pot sa te ajut cu mai multe informatii.
Tu cumperi asa aiurea? trebuia sa intrebi inainte.

| Lupică27 a răspuns (pentru Adi1987):

Trebuie schimbata carcasa.
Ia zi frate ce componente ai ca vad ca ai sursa de 1000 laughing) sa mor, vad ca nici placa video nu ai, ce urmeaza sa iti cumperi rtx 4090? laughing acu serios, de ce ti-ai cumpara sursa de 1000?

| Adi1987 explică (pentru Lupică27):

Da ma chiar vreau sa cumpar rtx 4090

| Adi1987 explică (pentru Lupică27):

De asta am si vandut placa video actuala dar la cata minte ai tu nici nu cred ca stii sa pui o placa video

| Adi1987 explică (pentru Lupică27):

O sa schimb carcasa atunci, credeam ca placa de baza merge la carcasa asta dar in fine multumesc pentru sfat

| Lupică27 a răspuns (pentru Adi1987):

Daca te-ai fi priceput schimbai dreacu carcasa aia si stiai diferenta intre m-atx si e-atx!
Bafta!

| Lupică27 a răspuns:

Esti sigir ca este E-ATX SAU ATX? Pt ca pe eMAG nu exista optiunea de e-atx doar pe pc garage

| Lupică27 a răspuns:

Eu vad ca placa ta e ATX...

| Adi1987 explică (pentru Lupică27):

Https://www.emag.ro/......DX22Z1MBM/

Placa asta de baza am cumparat-o

| Adi1987 explică (pentru Lupică27):

Mie nu prea imi plac carcasele astea albe nici nu am mai avut, ceva negru adecvat sa fie nu poti gasi?

| Lupică27 a răspuns (pentru Adi1987):

Pai dai la carcase, selectezi formatul E-ATX si iti alegi de acolo.

| Adi1987 explică (pentru Lupică27):

Dupa parerea ta, cum e mai frumoasa carcasa asta? Alba sau neagra?

| Lupică27 a răspuns (pentru Adi1987):

Dintre care?

| Lupică27 a răspuns (pentru Adi1987):

Pai tu nu vezi ca sunt diferite? tu nu citesti?