| Robertssdix a întrebat:

Salut prieteni! Cum pot transfera și eu date după un pc vechi pe un laptop. Am mai multe cd-uri și DVD-uri cu poze muzica, și o să le descarc în pc vechi apoi din el aș vrea să le transfer pe laptopul meu. E un laptop nou ultima generație și nu mai suportă cd rom. Dați-mi o idee ca nu mă pricep.thx

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Cu un stick USB. Bagi tot ce ai nevoie pe pc. Apoi bagi stick-ul USB in el si pui acolo fisierele necesare. Dupa ce ai terminat, scoti stick-ul si il bagi in laptop. Si de acolo stii tu ce ai de facut.

| Robertssdix explică (pentru StoicAnalysis):

Ok mersi mult! Mă gândeam ca merge printr-un cablu de transfer sau ceva de genu dar e OK așa.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Robertssdix):

Ar merge si asa, cu un cablu USB 3.0 la ambele capete, dar gasesti mai rapid si mai ieftin un stick USB sa faca treaba asta. Plus ca e foarte folosit la orice ai nevoie. Il legi la chei sau il pui in buzunar si il ai acolo mereu cand ai nevoie de un transfer rapid de date.

| Robertssdix explică (pentru StoicAnalysis):

Da m-am uitat pe net acum am găsit ceva f bun usb stick normal la un cap și la celălalt usb c cum am eu la laptop o să iau unul.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Robertssdix):

La acel laptop nu ai porturi USB 3.0 sau 2.0?

| Robertssdix explică (pentru StoicAnalysis):

Bănuiesc ca da. habar nu am sincer știu ca am usb c sigur

| Robertssdix explică (pentru StoicAnalysis):

Cred ca le are pe ambele e un Acer aspire 5

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Robertssdix):

Ai putea incerca cu un cablu de date care incarca si telefonul. Daca ai unul de tip c.

| Robertssdix explică (pentru StoicAnalysis):

Cred ca iau in stick o sa-l folosesc și pentru altceva deci merită. mulțam!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Robertssdix):

Bafta!

| Robertssdix explică (pentru StoicAnalysis):

Update am luat stick și pe pc vechi nu îl citește îmi cere formatare. L-am formatat deja în laptop dar tot nu merge ce o avea?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Robertssdix):

Sincer, nu stiu. Nu am patit asa ceva. Incearca cu un cablu de date sa faci transferul de date.

| Robertssdix explică (pentru StoicAnalysis):

Pff. ce bătăi de cap îmi dă…

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Robertssdix):

Ai putea incerca sa trimiti prin mail sau whatsapp anumite fisiere de care ai nevoie si sa le iei pe laptop direct din aplicatie sau din mail. Pentru videoclipuri si poze cel putin, recomand whatsapp-ul. Asta daca nu merge nici cu cablul de date.

| Robertssdix explică (pentru StoicAnalysis):

La ce am eu în pc și ce trebuie să mai descarc și din DVD-uri și cd uri nu am șanse.

| Robertssdix explică (pentru Robertssdix):

Update hai ca am rezolvat cine a mai pățit ca mine să dea în format ntfs a mers acum

| Robertssdix explică (pentru StoicAnalysis):

Fac un update am muncit o grămadă și am salvat multe din vechi îl pc și din fișete acum când am băgat stick-ul în laptop mi-a apărut de la defender virus win32/brontok cred ca era din pc ca îmi apărea la fiecare folder un folder cu aceeași denumire. Treaba e ca eu nu am salvat nimic după stick în laptop l -am scos le păstrez pe pc întrebarea e e posibil să se fi infectat laptopul? Fără să copiez nimic din USB?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Robertssdix):

Sincer, asta chiar nu stiu. Nu am patit sa-mi detecteze ceva nasol in timp ce bagam stick, cd, dvd sau alt device in pc.