| WWEady a întrebat:

Sunt diferente mari intre acest procesor Intel® Pentium® Dual Core G870 SandyBridge, 3100MHz si un I3 pentru GAMING ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

I3 ar fi mai bun dar nu cred vei avea mari diferente in jocuri

| MariusMorse a răspuns:

Da sunt, in primul rand nu vad s-a aiba Hyper-treading sau turbo boost si are doar 2 threads pe cand un i3 are una din ce doua + ca poate avea 4 threads in loc de 2 (asta este in functie de cat esti dispus s-a platesti). Din cate stiu acest procesor este undeva cu 20-30% sub un i3 SandyBridge (adica aceiasi generatie de CPU, generatia a 2'ua). Daca iti permiti orienteaza'te catre un i3 IvyBridge de generatia a 3'ia. Este construit la 22 de nm fata de Sandy Bridge la 32 de nm cu un consum ceva mai mai mic 55W fata de 65W insa au turbo boost pe ele fiind undeva la vreo 550 de lei (gasesti si mai ieftic cred). Sau cu Hyper-Threading dar fara turbo boost.
Iti recomand un i3 3220 http://www.itgalaxy.ro/......38095.html si este nici 500 de lei in cap :P