| Andrei28472 a întrebat:

Știe cineva daca imi iau un telefon din alta țară (Elveția) el funcționează cu cartela românească in România?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca telefonule este cumparat in rate, pe abnament atunci este BLOCAT de furnizorul de telefonie numai pe Elvetia, si numai dupa terminarea ratelor, sau achitarea lui integrala, se poate debloca.

In orice caz, nu face sens sa cumperi un telefon din elvetia unde platesti cateva mii de euro si nu ai asigurare, cand il poti cumpara din Romania, avand asigurare pe o perioada de 2-3 ani, cat este valabilitatea lui.

Iar daca cumperi unul furat, ai toate sansele sa nu-l poti folosi deloc, fiindca noua generatie de telefoane se pot bloca imediat cum este furat, trebuind ca propietarul sa sune la compania lui de telefonie si sa ceara blocarea telefonului.

| Simpatic a răspuns:

Functioneaza doar daca nu este codat in alta retea acolo.

| ReddY25 a răspuns:

Ar trebui în mod normal

| AlexandraAle121 a răspuns:

Dacă e codat nu merge telefonul, trebuie decodat. dacă e decodat ar trebui să meargă. nu are nicio treabă telefonul cu cartela poți folosi orice cartela, doar depinde de telefon daca e cum am spus codat sau decodat.