| Nuamideeocbei a întrebat:

Buna, am auzit ca din 2025 romanii pot calatoriiin SUA fara viza. Dar nu înteleg adica o sa putem sa stam cat vrem fara viza sau cum? Mai multe detalii va rog, dau funda.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu crede tot ce auzi.

| Nuamideeocbei explică (pentru darrio2007):

Dario fratele meu, a dat la stiri

| suntserios a răspuns (pentru Nuamideeocbei):

O fi dat la stiri ca exista o posibilitate nu ca se va intampla.
Asa ca momentant e doar o "barfa".

Si daca ai putea calatori fara viza nu vei putea sta cat vrei si mai ales nu vei putea munci acolo.

| Violleta2022 a răspuns:

Unde ai auzit, la radiosant, sau la prietenii care rad de tine?

Nici macar nu te poti urca in avion daca nu ai VIZA luata si tu crezi ceea ce altii te mint?

| Nuamideeocbei explică (pentru Violleta2022):

Ba frate tu gandesti ce spui? Am spus eu ca acum? A dat la stiri ca în 2025 romanii vor putea calatorii in SUA fara viza, citeste mai bine ce am scris

| suntserios a răspuns (pentru Nuamideeocbei):

Da-ne si noua stirea te rog.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

90 de zile.

Răspuns utilizator avertizat
| Sekim a răspuns:

Este posibil. Inca din anul 2021 a fost facut anuntul initial in care Romania ( printre care si alte cateva tari ) ar putea intra in programul Visa Waiver. Legat de ceea ce ai intrebat, perioada pentru care vor putea romanii sa intre in America fara viza este de maxim 90 de zile, asta daca legea continua si chiar se va intampla ceea ce ne este "promis". Un punct critic pe care Romania trebuie sa il indeplineasca ca sa fie aprobata ca membra a programului Visa Waiver ar fi sa aiba rata de refuz pentru cetateni romani care doresc sa primeasca viza la maxim 3% ( actual e 17% rolling on the floor ). Asa ca nu iti face sperante prea mari, daca se va intampla, 90 de zile fara viza si mai mult cu viza. Cel mai probabil ar fi mai usor sa primesti viza daca am fi in acest program, tinand cont ca am putea calatori deja fara viza.