| AdrianaB1 a întrebat:

AJUTOR TPU!
Daca sunt slaba genetic ma mai pot ingrasa?
Deoarece sunt slaba si inalta.
VA ROOOOOG!

7 răspunsuri:
| TanteMarianne a răspuns:

Da evident ca te poti ingrasa.
baga in tine.

| AdrianaB1 explică (pentru TanteMarianne):

Mananc mult, dar genetic nu cred ca imi permite.
Parintii mei sunt slabi, si oricat as manca nu cred ca ajuta, de fapt vreau sa incerc cu exercitiile dar imi este frica sa nu slabesc mai tare!

| TanteMarianne a răspuns (pentru AdrianaB1):

Nu stiu iubita. si eu am 172cm si 45kg, deci sunt in aceeasi situatie.
problema ta. mergi la doctor si-ti spune ala ce e de facut.

| AdrianaB1 explică (pentru TanteMarianne):

Nu e vorba de anorexie sa merg la medic sau ceva de genul doamne fereste, poate ca nici nu sunt asa de slaba cum ma cred eu.
Mereu aud gen,, ce slaba esti" sau ca ai fundul prea plat, si nu e intocmai ceea ce imi doresc sa aud.

| TanteMarianne a răspuns (pentru AdrianaB1):

Nu am spus ca e vorba de anorexie. faptul ca cineva e gras sau slab nu are doar legatura cu cat mananci si ce mananci ci si cu alti factori.de exemplu tiroida. exista tiroida hiperactiva.in cazul tiroidei hiperactive persoanele mananca foarte mult, obosesc repede si sunt slabe.
exista si persoane care pur si simplu au funful plat(chiar daca sunt grase).doi la mana depinde si de persoanele din jurul tau. evident ca unul obez ii spune cuiva cu o greutate normala" ce slab/a esti".
calculeaza-ti BMI-ul(body mass index, indice masa corporala IMC) si vezi daca esti sub greutate sau normala.

| AdrianaB1 explică (pentru TanteMarianne):

Multumesc mult pentru sfaturi!

| TanteMarianne a răspuns (pentru AdrianaB1):

Da bine du-te mori pa