| matzzzza123 a întrebat:

Am 13 ani jumate si nu mi-a venit menstruatia si o vecina de a mea a mers la analize si i-au spus ca peste o luna sau 2 ii va veni ciclul iar eu am 13 si nu mi-a venit! fetelor ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| mona a răspuns:

Menstruatia nu vine la aceiasi varsta la toate fetele, daca esti mai slab dezvoltata poate sa iti vina si la 14-15 ani

5 răspunsuri:
| horansgang a răspuns:

Drăguţo, nu poţi forţa menstruaţia. îţi va veni natural, odată ş-odată. trebuie să aştepţi, şi dacă tot nu o să-ţi vină până la 15 jumătate, atunci ai o problemă (genetică?).

| horansgang a răspuns:

Sau eşti genul acela care se dezvoltă mai greu,

| yuly04 a răspuns:

Nu te speria eu am de la 12 ani, nu-i mare paguba este normal depinde de organism. Tot ce iti ramade de facut este sa ai grija de tine sa nu mergi in picioarele goale sau cu mijlocul gol si sa te protejezi. Pup :*

| andreeadeea13 a răspuns:

Si cei daca nu ti-a venit? Poate nu esti destul de dezvoltata ca prietena ta.Depinde si de organism, de ex mie mi-a venit la 11 ani si la o prietena de a mea inca nu i-a venit si are 14.Nu te speria ca nu vine la toate fetele la aceeasi varsta

| AnishoaraM a răspuns:

Nu te ingrijora
nu la toti la aceeasi virsta se intimpla toate lucrurile acestea. unii se dezvolta mai repede altii putin mai incet. Daca totusi esti ingrijorata consulta si tu medicul, pentru a fi mai sigura!