| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani ai am prieten. As vrea sa le spun alor mei despre el dar nu stiu cum sa incep! Parintii mei sunt mai severi (tata) si mi'e frica ca nu o sa fie de acord sa am prieten! Ce sa fac? Le zic? Nu le zic? HELP PLs!

18 răspunsuri:
| sorin a răspuns:

Sa le spui, ca la urma urmei e normal sa ai un prieten doar nu esti lesbilaughing

| cristina4love a răspuns:

EXact in aceeasi situatie sunt si eu. Am un prieten de 5 luni si am 15 ani. Prietenul meu are 16. Parintii lui stiu despre mine, mama mea stie despre el, numai ca tata este foarte sever si daca ar auzi acest lucru probabil nu as mai iesii deloc. Eu zic sa mai astepti pana faci 16 ani iar daca vei fi tot cu acest baiat ii poti spune linistita si cred ca ar fi mai bine. Te pup:*

| www a răspuns:

Nu le spune. Daca tatal tau e mai sever sigur nu o sa te lasestraight face.
Mai asteapta 2-3 anilaughing daca vrei sa le arati vreun tip cu care esti combinata.happy

| zuzushi a răspuns:

Gandeste te logic:
daca le spui, exista o probabilitate destul de mare sa nu te mai lase sa te intalnesti cu el ( vor fi diferite pretexte: ca esti prea mica, ca trebuie sa inveti etc)
daca nu le spui, poti continua sa te vezi cu el, dar totdeauna cu riscul ca te ar putea prinde.ba te vad intamplator, ba esti in oras cu el si te vede vreun prieten al parintilor tai. deci riscul e mare.
mai exista si o varianta de mijloc, dar sunt sanse de 50% sa mearga. ai spus ca tatal tau e mai sever. dar mama ta? ai putea vorbi cu ea. i ai putea explica frumos, cu calm, si cine stie? te ar putea chiar intelege. astfel, daca tatal tau ar afla intamplator, sau daca ai hotari sa ii spui, mama ta va fi un mare ajutor.
good luck! happy

| idanna a răspuns:

Deci daca nu le spui cu siguranta isi vor da seama sau vor vedea cu el sau vor auzi din intamplare, (nu sestie niciodata) Nu e bine sa te feresti sunt totusi parintii tai si iti vor binele, Incearca sa le spui ca un coleg, vecin sau amic te-a invitat la plimbare, film, etc dar tu sa vii acasa la orele care ti se impun. Arata-le si mai ales demonstreaza-le ca pot avea incredere in tine. nu te ascunde pentru ca astfel vei pierde mult in fata lor in ceea ce priveste comunicare si incredere. ce naiba ei nu au fost tineri? Bafta!

| frumusica80 a răspuns:

Stiu cum e prin asta am trecut si eu la varstra ta cel mai bine e sa vorbesti Cu parinti tai pentru ca eu nu am vb si asta nu e bine

| passion a răspuns:

Pai nu stiu... dar daca mama ta nu e asa severa ai putea discuta cu ea sau macar sa ii dai de inteles ca ai un prieten...

...straight face...bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic sa stai linistita.nu vad de ce sa le spui? te cere in casatorie asa de repede?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hm... ce sa zic...si mama ta e la fel de stricta? ai putea vorbi mai intai cu ea, poate te-ar sprijini.

nu-i chiar musai sa le zici, dar daca cumva te prind ei dup-aia, e mai rau.Deci,fii sincera cu ei happy

bafta tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine vb cu mama ta...si ii spui... dar nu tot in detalii...astfel ea va vedea k tu ai incredere in ea... daca nu iti da voie sa mai fii cu el.si daca il iubesti... ii spui k vatzi despartzit... dar totusi raminetzi impreuna...si apropo...kitzi ani are iubitul tau... daca are mai mult de 17 sigur va spune sa ve despartzitzi...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai i-am spus mamei :d... ea e de acord love struck! dar nu stiu daca sa-i spun si la daddy straight face! el e sever si cred ca mi-ar interzice o gramada de alte lucruri ( iesit in oras, tel straight face )... mami mea a spus ca sa-i zicem si la tati, ca ea o sa fie langa mine sa ma sprijinehee hee... voi cum i-ati spune? smug

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai putea sa le zici ceva de genu: bai sa vezi ma tot intreaba unu' pe mes(sau la tel)... daca vreau sa fiu cu el... da eu nu stiu ce sa zic. tu ce parere ai? Si o sati zica sa ii zici cine e .bla bla...si vezi... daca nu e de acord ii zici ca o sa-i zici ca nu... daca e de acord... o sa fie convins ca relatia voastra a inceput chiar in momentul ala(:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa parerea mea e mai bine sa le zici! Multi cred ca se intreaba ''de ce sa le zici?'' Pt ca decat sa afle din alta parte, mai bine afla de la tine! Si cred ca daca le zici. o sa fie totul OK...( daca ei vor sa'l cun.straight face aici e o problema mik.tongue dar daca vb cu pr tau. j el e d acord big grin totul e OK).Deci parerea mea este sa le zici alor tai ca ai prieten!big grin(daca nu afla acum, odata si odata tot afla)Sper ca te'am ajutat big grinBafta multa:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa consideram eu... dar eu avea 14 anitongue
parintii mei n`au avut nimic impotriva, deoarece inainte sa le spun ca suntem imprena eram cei mai buni pr in fata lor...venind din cand in cand la mine "sa ma ajute la temelaughing", iar ei il tot laudau ca este bine crescut, ca are niste parinti minunati...etc.,iar apoi au fost 100% de acord cu relatiawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In situatia asta sunt si eu laughing dar nu stiu nici eu ce sa fac. eu am 16 ani si el 19 straight face (si este primul meu prieten ). nici eu nu siu ce sa fac. dar cred ca ar fi bine sa-i zici mamei talewinking. cred ca asa o sa fac si eu happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu suntin aceeasi situatie:-(. Am un prieten d 3 saptamana(primul) si nu stiu cum sa le zic parintilor, iar difernta dintre noi este d aproape 5 ani.

Eu zic sa ii zici mamei...si mai incolo tatalui.

Bafta!

| elyshor16_7114 a răspuns:

Vorbeste cu mama tahappyDaca nu o sa te inteleaga pe moment cu siguranta o sa te inteleaga pe parcurs si o sa cedeze in finalwinkingDoar nu o sa te omoare pentru ca ai un prietenhee hee

| pitik_8484 a răspuns:

Ar fi o idee sa vorbesti cu mama ta... te va sprijini si te va intelege ia`o usor si explica-i ca vorbesti cu un baiat, poate te va sustine.bafta.te pup