| Anonim3222222 a întrebat:

Am 20 de ani, nu beau si nu fumez.Ce ziceti, ar trebui sa ma apuc sa beau si sa fumez? Deoarece multa lume, in special fetele, rad de mine si imi spun ca sunt bleg, pampalau.Toti prietenii mei sunt alcolici si aproape toti fumeaza.Inca nu am intalnit baiat sau fata care sa nu bea la varsta aceasta.

9 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

O sa fii si mai bleg daca te vei apuca de fumat si de baut doar pentru a te place o fata...

| Nemessys a răspuns:

Esti chiar... daca o faci pentru motivul asta.
Dar hai sa o luam asa... Daca toti prietenii tai, s-ar arunca dintr-un avion fara parasuta, ai face si tu asta numai pentru ca ei au facut-o si ti se pare,, cool"? Lasa-i sa rada de tine paaaana numai pot. Dupa o sa razi si tu de ei cand mai mult de jumatate din salariul lor il cheltuiesc pe medicamente si spitale din cauza ca consuma droguri si alcool. Ai grija de sanatatea ta si nu te lasa influentat de altii. Paraseste-i mai bine, daca nu te simti bine in preajma lor si tot insista sa bei si sa fumezi. Mult noroc happy!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai chiar esti bleg si pampalau.
Oamenii de treaba isi asculta propriul "eu".

| Teo29 a răspuns:

Nu trebuie sa fii ca turma. Fa ce te reprezinta, cine nu te respecta cum esti acum si ce principii ai nu sunt prieteni. Cauta oameni care respecta taria ta de caracter si nu isi distrug tineretea de la varsta asta. Inscrie te in ASCOR de exemplu, acolo stiu ca sunt persoane care nu fumeaza si nu beau. Ai nevoie de prieteni, dar prieteni adevarati. Nu fi ca restul

| Juviia a răspuns:

Nu te apuca de niciuna, iti vei pune viata in spanzuratoare.

| Printesa10TM a răspuns:

Nu fa asta. E bine ca nu te-ai apucat de niciuna, deci nu te apuca acum. Tu o sa traiesti mai mult si o sa fii mai sanatoslaughing

| al9264 a răspuns:

Am vazut ce ti-au raspuns ceilalti, asa ca o sa pun problema altfel decat ei. Raspunsul e nu, pentru ca, universal, nu ai nevoie. Clar, alcoolul si drogurile nu iti fac bine. Dar sa te placa cineva chiar iti face bine? La ce iti trebuie sa ii vezi pe altii felicitandu-te? Ti-ai asociat fericirea cu ce zic altii despre tine si te gandesti ca daca ceilalti nu reactioneaza bine la cum te comporti, o sa iti pierzi fericirea. Toti din jur, inclusiv filozofii, se intreaba pe ei insisi unde se gaseste fericirea. Ai crezut automat ca fericirea trebuie cautata, adica e din exterior. Te-au pacalit. Fericirea provine din tine. Cum isi permit bebelusii de o luna sa rada? Nu au primit marire la salariu, nu au auzit un banc cu Bula, dar se uita la mami cum se misca si aia e amuzant pentru ei. Nu au apucat sa isi asocieze fericirea cu banii sau cu faima, dar se amuza. La trei ani, se joaca in noroi si se simt bine. Cum isi permit sa rada la trei ani, cand n-au salariu sau studii superioare? Pentru ca asa se simt ei, fericiti. Apoi vine prostul de tata-sau si il baga in aceeasi oala a prostiei, ii spune sa fuga pentru bani si nevasta, ca in final sa moara anonim. Copilul cel indoctrinat nu si-a dat seama ca isi cauta in masina haina pe care o purta deja. Daca crezi ca fericirea sta in persoana iubita si aceasta pleaca, ti-ai distrus viata. Deci, e mai benefic sa nu iti asociezi fericirea cu nimic, iar ea va exista in forma cea mai pura si va exista cata vreme existi si tu. Ce parere au altii e un caz particular si tot ce trebuie sa faci e sa aplici ce ti-am zis aici. Desigur, ar fi bine sa verifici mai intai daca ce ti-am zis e adevarat. Eu zic ca e evident. Pace

| Tpuist a răspuns:

Bravo ție! Nici să nu te apuci. Nu trebuie să faci ca alții chiar dacă sunt prietenii tăi.

| Irinoasa a răspuns:

Si eu am 20 de ani si nu beau si nu fumez.
Cred ca asta te face mai special fata de ceilalti.
Stiu, e efectul de turma: ce fac toti sa faci si tu, dar de ce sa faci ceva care iti aduce paguba:
-bautura "iti ia mintea". Cate povesti triste nu sunt cand diferiti oameni au luat decizii gresite cand erau beti
-fumatul. poti sa intri pe net sa gasesti cat de mult iti poti afecta trupul in urma acestui viciu
-ai nevoie de apa, de hrana, de aer, de ce sa mai adaugi inca o nevoie
-de ce sa iti consumi banii pe lucruri daunatoare? Mai degraba ai putea sa strangi banii pe care ai putea sa-i dai pe tigari si pe bautura (care sunt destui de multi) pentru un vis de al tau
Te rog nu incepe aceste obiceiuri proaste de dragul tau, de dragul familiei si viitoarei tale famili. Un om stapan pe sine e mai bine vazut decat un om dependent.
Sper ca ti-am fost de ajutor happy