| RedGoat a întrebat:

Am aceeasi problema ca si tine.

Problema mea e legata de facultatea pe care sa o aleg.

Sunt clasa a 11 a, am 18 ani si imi place foarte mult psihologia. Mi am descoperit acest talent in clasa a 10 a la liceu, la ora propriu-zisa. Am obtinut rezultate foarte bune la aceasta materie (sunt profil uman si vreau sa dau bac la psiho). Profesoara de la clasa mi-a dat acordul ca pot da bac la psiho si totodata mi-a propus sa merg si la olimpiada.
La aceasta materie invat cu drag si inteleg informatia pe deplin. In viata de zi cu zi, chiar aplic invataturile dobandite la psihologie. Vreau sa trag tare in a 12 a sa fac pregatire la psiho ca sa dau admitere la Clujj sau Bucuresti (parintii mi au spus ca vor face tot posibilul sa ma ajute sa ma intretina).
Sunt complexat de faptul ca dupa facultate nu-mi voi gasi serviciu in domeniu si voi fi nevoit sa fiu vanzator...acelasi lucru mi-l spun si parintii, ca n-o sa fac nimic cu facultatea de psihologie.Dar daca sunt foarte bun, chiar e imposibil sa nu gasesc nimic?
Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Ca nu mai suport aberatia asta ca psihologia nu e buna de nimiiiic.
Sunt o gramada de domenii in care poti lucra dupa ce termini facultatea.
Asta iti doresti, asta faci, lasa oamenii in pace. Daca esti bun o sa se faca loc pentru tine. Si iti zic eu, cu o diploma de facultate, mai ales una din Bucuresti, Cluj, Timisoara n-o sa te angajezi ca vanzator, poate nu vei lucra neaparat in specializarea aleasa dar vanzator n-ajungi, iti garantez eu. Aia care ajung asta inseamna ca au trecut prin facultatea aia de forma si posibil si una nesemnificativa, ceva privat la care iei 10 pe prezenta la examen

| RedGoat explică (pentru Adry05):

Multumesc frumos pentru raspuns! Chiar m-a motivat si mai tare ceea ce mi ai spus

| Adry05 a răspuns (pentru RedGoat):

Ma bucur mult! Mult succes si un an nou fericit!

6 răspunsuri:
| Anon31241212 a răspuns:

Frate așa mi-au zis multi spre exemplu dacă dau la litere sau actorie ajung un nimeni. Uneori cred că trebuie să îți asculți inima și să faci ceea ce ți place. Daca faci ceea ce iubești nu o să dai gres niciodată mai ales daca o faci din pasiune. E o,, profesie,, frumoasa sa i ajuți pe oameni. Adică îți aduce o satisfacție sufletească enorma. Fă ce-ți place și nu ii asculta pe alții. happy

| RedGoat explică (pentru Anon31241212):

Multumesc pentru raspuns!

| 2007teen a răspuns:

(Un sfat de la un student al psihologiei)
Este un domeniu frumos si fascinant, daca iti place sa descoperi si sa intelegi omul, din toate facultatile de psihologie cele mai bune sunt la Cluj si la Iasi, iar legat de viitorul in domeniu, necesita efort, timp si bani, dupa 3 ani nu ai decat baza, si dupa trebuie sa iti completezi informatia prin programe de lunga durata (asta pentru a face terapie). Ce bucatica din domeniul psihologiei te-ar fascina?
Succes la bac!

| RedGoat explică (pentru 2007teen):

Psihologia cognitiva sau criminalistica. Multumesc pentru raspuns