| trocki1238238409238409 a întrebat:

Am avut anxietate sociala, anxietate generalizata, am citit chestii pe net ce m au zapacit și acum am o problema. Cum fac fata la urmatoarea situatie. Daca de exemplu ma intalnesc cu o fata si poate fiind emotionat nu o sa ii zic exact ce trebuie sau ar fi trebuit. Poate daca as fi stat in casa si citit articole pe net despre cum sa vorbesti cu o fata as fi vorbit mai bine. Deci mereu am teama asta ca orice am facut, as fi putut face si mai bine si mereu ma gandesc cum ar fi fost daca ar fi fost altfel. Ce e asta

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa de incredere in tine, asta este.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E obsesie.

| Hyperion7 a răspuns:

Sunt standardele înalte ale părinților și grija lor exagerată din trecut care "vorbesc" acum.
Da, e vorba de anxietate, pentru că te gândești prea mult la cum o sa fie, decât să trăiești efectiv clipa.
Cel mai sigur e vorba și de o stima scăzută de sine și uite că e tabloul perfect.
Dar chiar și așa, nu te lasa dominat de aceste gânduri, gen că se putea sa fie altfel sau mai știu eu, pentru că sunt doar o iluzie care te descurajează sa nu mai faci nimic în viața.Secretul in viața e sa faci totuși ceva, nu sa speri că vei face și nu vei mai face.
Ceva e mult mai bun decât nimic, zic eu.
Poți apela la un terapeut pentru chestia asta

| StoicAnalysis a răspuns:

Mai intai sa ajungi in situatia aia, si nici macar atunci nu ai voie sa gandesti prea mult. Bine ai voie, dar nu e recomandat. Adica gandeste-te ce ciudat pare din perspectiva fetei cand ea in mod natural te intreaba chestii si tu te uiti pe langa ea incercand sa-ti pui cuvintele cap la cap laughing. E mai bine sa spui chestii pe moment si daca observi ca ai gafat, faci o glumita sau te scuzi, decat sa te uiti prin copaci incercand sa-ti cauti cuvintele potrivite. Am fost in sitatia aia si primele secunde am avut tendinta sa fac ce stiu eu mai bine, sa gandesc. Dar apoi am realizat ce ciudat pare, si am inceput sa zic chestii comice si fara sens uneori, si fata chiar a fost amuzata si era bine dispusa laughing.
Cheia e ca in anumite situatii, cum e si in cazul asta, cel mai bine e sa fi spontan, e un punct forte de care trebuie sa profiti. Ganditul mai tare te incurca.

| LisaJulie a răspuns:

Toți adolescenții sunt asa! Când ești mic îți este teama sa nu faci ceva greșit și crezi ca orice greșeală cât de mica este fatala! Chestia asta va trece în timp, ce ar fi sa încerci sa mai ieși afara din casa și sa te relaxezi în natura

| MihaiMB a răspuns:

Depinde cât de atrasă este fata de tine, nu contează cu ce "replică de agățat" vi, nu contează dacă ești emoționat, dacă nu este atrasă, nu prea ai ce să faci. Îi zâmbești și îi spui să aibă o zi frumoasă și dacă vrea să rămâneți măcar amici mai ieși cu ea, dacă nu își dorește asta, îți îndrepți atenția către altcineva, nu cu orice fată trebuie să rezulte o relație, dacă nu se poate, dacă vei mai ieși cu ea, este destul de posibil să mai întâlnești și alte fete cu care este foarte posibil să te potrivești chiar mai bine decât cu fata inițială.