| FocusMood a întrebat:

Am si eu o problema straight face

Am 17 ani si sunt foarte timid. Motivele pentru care sunt asa timid, dupa parerea mea, sunt multiple ( certuri in familie care persista si acum, cand eram mic mi se spunea mai mereu ca nu procedez bine(eram certat mai mereu pentru asta), ca nu trebuie sa spun adevarul mereu (cam asa era dar eu fiind mic nu prea stiam cand si cum sa evit adevarul), colegii radeau mereu de mine ba ca eram mai gras, ba ca merg nu stiu cum..., am stat singur in casa sau cu cheia de gat de la vreo 4 ani ( cateodata cand se ducea tata sau mama la magazin sau undeva si ramaneam singur incepeam sa tip, sa plang si iar eram certat)... Mereu mi se spune big grine ce esti asa timid, de ce nu vorbesti, de ce nu esti mai dezghetat? Eu cred ca am destule motive sa fiu timid, nu? Si sa revenim la subiect, am prezentari la scoala in grupe si nu pot vorbi in fata clasei, incepe sa mi se subtieze vocea, ma inrosesc, transpir, ma opresc brusc si ma intorc cu spatele (asa am facut la prezentarile trecute). Am citit o gramada de chestii pe net si am incercat niste trucuri dar fara efect, cand sunt acolo ma gandesc in toate partile si nu pot sa ma controlez. Si acum voi o sa spuneti sa ma duc la psiholog, vreau alta solutie daca mai stiti big grin

7 răspunsuri:
| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Buna... e trista povestea ta. nu prea ai de ce sa fii timid;-) deci tu nu ai incredere in tine si asta te demoralizeaza, pornind mereu cu stangul ca vai doamne esti timid nu ai sa faci nimic, si eu eram certata si batuta fiindca nu stiu ce nu le convinea lor. In fiecare seara plangeam si inca daca ma vedeau langand iar bataie, nu stiu ce au fost in capul lor dar nu asa se creste un copil, nu au obtinut decat ura si dusmanie importiva lor. Deci. am derivat subiectul, incearca sa iti imaginez lucruri pe care vrei sa le faci dar nu reusesti, studiezi atat de bine si in deutaliuincat nu vei mai gresi. Incearca sa te comporti diferit sa "nu mai fii tu", tu cel vechi cel timid, da stiu pare o prostie dar sa stii ca nu e asa nu e chiar prostesc cand vezi ca functioneaza;-) Cat despre discursul pe care il vei spune, repetal de n ori acasa, si cand trebuie sa il citesti in fata colegilor iti imaginezi ca esti acasa. Sa stii ca timiditatea trece doar cu imaginatie;-) :-D sper ca te-am ajutat. Daca mai vrei sa te ajut, intreaba;-) noapte buna kiss

| vladtaurus a răspuns:

Nu ii lua in seama si incearca sa faci ceea ce simti tu ca e bine si daca nu reusesti ce... asta e fa ce iti dicteaza inima da=i in colo pe toti. Toata lumea a fost luata la misto macar odata, iti vine randu acum faci misto de unu maine de altu poimaine face altu de tine cam asa e viata.

| marinelaella a răspuns:

Aceeasi chestie cu prezentarea in fata clasei a anumitui proiect si faptul ca ai emotii o intampin si eu. La fe ca tine,si eu am citit tot felul de "tampenii" pe net si am incercat,dar fara succes. Eu,pur si simplu m-am gandit ca nu mai conteaza daca o sa ma balbai si o sa rosesc,si pot sa rada ca intr-o zi roate se intoarce,si cine rade la urma,rade mai bine. Deci,stai linistit,si ce daca ai emotii, transpiri si alte chestii, care-i treaba, altii au boli si chestii grave, nu noi ca suntem timizi:p Traiasca timizii!

| Hitek a răspuns:

Cam asa e si viata mea... numa ca la mine diferenta e ca nu comunic cu parintii si certurile apar atunci cand nu vreau sa fac asa cum vor ei oh go on.Inainte si eu transpiram cand eram in fata clasei dar cu timpul m-am invatat (probabil de la 'concertele' de chitara).Eu am probleme de comunicare in general cand vorbesc cu persoane straine, vorbesc fara sa gandesc si spun numai prostii dar nu stiu de ce laughing.Ce-i drept eu sunt genul mai retras de persoana care nu vorbeste prea mult dar cand incep sa vorbesc atunci cand sunt sigur de ceea ce spun. Ce sa-ti zic, succes in continuare. big grin

| xTheLittleMe a răspuns:

Heei,iti dau un sfat, sa nu iti fie teama, toti avem momente din acestea, de exemplu cand esti in fata clasei gandeste-te ca toti cei ce sunt acolo nu sunt si o sa vezi ca o sa mearga happy

| vedeta18ama a răspuns:

Pai te inteleg foarte bine fiindca si eu am trecut prin aceste intamplari dar am procedat astfel: le-am zis alor mei ce se intampla si de ce sunt asa timida iar ei au inceput sa aiba mai multa incredere in mine, nu m-au ma-i certat pe asemenea subiecte.iar la scoala acuma merge totul bine m-am imprietenit cu colegii am chiar si un BFF iar perintii mei au vorbit cu profesorii ce au inceput sa ma ajute mai mult. Sper ca acest raspuns te va ajuta, si nu uita vorbeste deschis cu parintii tai! happy

| AndreYV99 a răspuns:

Pai ar fi, daca nu ti-ar fi frica ca te judeca, mergi in fata clasei, esti calm si zici/faci ce trebuie in asa fel incat sa nu iti pese de reactile colegilor tai ...adica nu iti prea pasa de clasa...esti atent sa faci ceeea ce trebuie.