| FocusMood a întrebat:

Am si eu o problema straight face
Am 17 ani si sunt foarte timid. Motivele pentru care sunt asa timid, dupa parerea mea, sunt multiple ( certuri in familie care persista si acum, cand eram mic mi se spunea mai mereu ca nu procedez bine(eram certat mai mereu pentru asta), ca nu trebuie sa spun adevarul mereu (cam asa era dar eu fiind mic nu prea stiam cand si cum sa evit adevarul), colegii radeau mereu de mine ba ca eram mai gras, ba ca merg nu stiu cum..., am stat singur in casa sau cu cheia de gat de la vreo 4 ani ( cateodata cand se ducea tata sau mama la magazin sau undeva si ramaneam singur incepeam sa tip, sa plang si iar eram certat)... Mereu mi se spune big grine ce esti asa timid, de ce nu vorbesti, de ce nu esti mai dezghetat? Eu cred ca am destule motive sa fiu timid, nu? Si sa revenim la subiect, am prezentari la scoala in grupe si nu pot vorbi in fata clasei, incepe sa mi se subtieze vocea, ma inrosesc, transpir, ma opresc brusc si ma intorc cu spatele (asa am facut la prezentarile trecute). Am citit o gramada de chestii pe net si am incercat niste trucuri dar fara efect, cand sunt acolo ma gandesc in toate partile si nu pot sa ma controlez. Si acum voi o sa spuneti sa ma duc la psiholog, vreau alta solutie daca mai stiti big grin

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca esti constient ca educatia ta a fost un esec total, acum esti destul de mare pentru a dovedi ca esti capabil pentru autoeducatie.

| Hieer a răspuns:

Salut.

Pot spune ca asa sunt si eu, ma intimdez cand vorbesc in fata unui grup sau cand intalnesc o persoana necunoscuta, dar spre deosebire de tine am avut o copilarie diferita. Nu ar trebui sa lasi ca trecutul sa-ti infuluneteze prezentul. Suntem cu totii oameni, cu totii gresim si facem lucruri pe care pe unii pot sa-i supere. Esti intr-un colectiv pe care il cunosti ( cred ca de ceva ani ) si nu ar trebui sa te intimidezi atat de tare, nu se poate intampla nimic rau. daca gresesti un cuvant sau altceva thinking Atunci cand gresesti, iei de la inceput fraza cu (,) calm si fara sa bagi in seama rasetele colegilor. Vorbeste cu preieteni/colegii tai, incearca sa fi mai vorbaret, sa te integrezi in colective/grupuri mai repede. Sa stii ca lumea se ataseaza mult mai repede de o persoana vorbareata, decat una care sta intr-un coltisor singura si nu vorbeste mai nimic ( cel putin asa cred eu ). Sper ca te-am ajutat asa cum am putut.

Pa-pa.

| KiduZQ a răspuns:

Stiu cum te simti si eu am trecut prin asa ceva, insa eu din clasa a 6-a am renuntat la ..sa zic o mare parte din timiditate. Imi spuneam ca orice ar crede altii e strict problema lor, eu fac ce si cum imi place. Ai nevoie doar de increderea in sine si ignoranta fata de cei care te judeca. Prieteni iti sunt cei care te suporta asa cum esti. Si cu prezentarile nu-ti mai fie teama, e scoala si e normal sa gresesti, daca o faci. sau gandeste-te ca esti singur laughing Nu stiu. Poate iti sunt de ajutor sau poate vorbesc prostii; asta tu decizi. happy