| baiatuldinbrasov112 a întrebat:

Am dat test la matematica miercuri si eram pe randuri (1 si 2). Eu stau in banca cu un baiat bunicel la matematica (eu fiind praf). Am copiat de la el si m-am pus pe rand cj el, si la finalul orei profesorul a vazut... sad. Mi-a dat pentru maine 20 de sisteme rezolvate prin metoda reducerii si substitutiei (in total 40 sad ) Va rog, ajutati-ma sa inteleg si sa le rezolv, altfel primesc 1. Multumes enorm!

Răspuns Câştigător
| ChrissD a răspuns:

Parintii tai sunt cei mai in masura sa te ajute sau plateste pe cineva mai mare sa le faca.

| baiatuldinbrasov112 explică (pentru ChrissD):

Pana maine!? Am prima ora de la 8 la 9. sad

| ChrissD a răspuns (pentru baiatuldinbrasov112):

Cea mai simpla rezolvare este sa nu te duci maine la scola de la 8-9 este singura ta optiune.

| baiatuldinbrasov112 explică (pentru ChrissD):

Dar mi le va cere data viitoare si tot asa. sad Nu cunosti pe cineva sa ma ajute? Il voi rasplati eu cumva... Facebook-ul meu e: Edy Endy. Mersi!

| ChrissD a răspuns (pentru baiatuldinbrasov112):

Din pacate nu cunosc pe nimeni pentru ca te-asi ajuta cu mare placere...dar cred ca daca maine nu te duci ai mai mult timp sa le faci si mai chema un prieten sa te ajute si le veti face impreuna...

| baiatuldinbrasov112 explică (pentru ChrissD):

Pff. Merg sa ii spun tatei sa ma ajute si daca nu.v-a trebui sa nu merg maine toata ziuavpentru ca el e de servici pe scoala si nu as putea sa ma ascund de el. Multumesc mult. I-a de aici o funda! :*

6 răspunsuri:
| MrsVamp a răspuns:

METODA SUBSTITUŢIEI

În metoda reducerii, după ce am aflat valoarea unei necunoscute, am substituit (înlocuit) necunoscuta cu valoarea respectivă într-o ecuaţie a sistemului. În metoda substituţiei, vom scoate o necunoscută dintr-o ecuaţie a sistemului şi o vom înlocui în cealaltă ecuaţie. Să luăm in exemplu:

Exemplu:

2y + x = 3

(1)

4y – 3x = 1

(2)

Din ecuaţia (1) este mai simplu să-l aflăm pe x:

2y + x = 3

x = 3 – 2y

(3)

Înlocuim pe x cu 3 - 2y în 2:

Avându-l pe y, îl vom înlocui pentru a-l afla pe x. Putem să-l înlocuim în oricare ecuaţie, dar ecuaţia (3) pare cea mai potrivită pentru a-l afla pe x:

Soluţia este (1, 1).

Ca o remarcă, metoda substituţiei este mai uşoară şi mai rapidă decât metoda reducerii numai în cazul ecuaţiilor foarte simple.