| Denisaa1235 a întrebat:

Am inceput a9-a. Groaznic. Sunt tot felul de tărături in clasa și era unu care si-a batut joc de o tipă ca se imbraca ca un baiat si nu stia daca e fata sau baiat. Doua fete sunt ok. Restul sunt efectiv groaznice, una s-a dat deja la unu din clasa și alta iși pusese curul la vedere. Imi e frica ca o sa-mi iau bullying ca si in generala și totusi imi e extrem de dor de fostii colegi si de fosta școala. 9 din fostii colegi sunt in acelasi liceu cu mine si unu e chiar in clasa cu mine dar nu am vorbit unul cu altul pana acum. Si mai trebuie sa merg si la psiholog pentru ca imi e frica sa socializez si tremur si mi se usca gura cand am atacuri de panica și imi intorc privirea cand vad multe persoane. Ce ar trebui sa fac incat sa ma asigur ca nu o sa fiu batjocorita in liceu? Ținând cont ca eu sunt la profesionala si na, clasa mea e formată doar de tipul ăsta de persoane mai in lumea lor.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

Cauta sa fii prietena cu acele fete care par mai ok. Iesi in pauze sa iti intalnesti fostii colegi. De exemplu ii poti chema pe hol in fata clasei tale sa vada colegii tai ca nu esti singura.
Multora ne e teama de schimbare, dar ne putem adapta.
Bine ar fi sa le arati indiferenta. Cu cat te agiti mai mult cu atat o sa te tachineze mai mult fiindca asta e stilul unora... Nu ar fi gresit sa le spui ca ai anxietate sociala, faptul ca te simti rau atunci cu esti in multime. Poate nu sunt atat de nesuferiti colegii tai. Din toata clasa poate mai sunt persoane de treaba, nu doar rautaciosi. Observa-i, apoi fa-ti curaj sa vorbesti cu persoanele cu care ai fi pe aceeasi lungime de unda.
Mergi la psiholog sa iti tratezi anxietatea, nu o lasa sa scape de sub control. Curaj, vei reusi sa razbesti in viata.

1 răspuns:
| elennax a răspuns:

Trebuie sa te tii tare, sa dai impresia ca esti genul de persoana de care se simt intimidati. Iti zic prieteneste sa te duci la psiholog, sigur o sa te ajute cu frica aceasta. Si eu sunt cam la fel de sperioasa, intr-a 9 a am fost nevoita sa impun o falsa atitudine de indrazneala. Am fost ok, zic eu. Nu se lua nimeni de mine, cum se mai intampla in gimnaziu. Plus ca lipsa de bullying iti va da automat mai multa incredere.