| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa o iau de la capat? M.am transferat in alta clasa la liceu...motivul pentru care am plecat din vechea clasa a fost faptul ca unii colegi ma jigneau incontinuu si n am putut sa ma integrez in colectiv! De luni voi fi fata cea noua..si mi e foarte frica ca nu cumva sa nu ma integrez si iar sa rada colegii de mine! :"( Sunt o fire timida si mi e frica sa socializez! Cum sa capat curaj!? Cum sa nu mi mai pese de gura lumii? Vreau sa fiu mai energica,tupeista, de gasca! Vreau sa nu ma mai simt in plus!

5 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hello.

In primul rand incepe prin a avea mai multa incredere in tine.

Fii draguta,zambeste...
Daca cineva te intreaba ceva atunci raspunde-i si cel mai important,pastreaza contactul vizual chiar daca ti se pare greu la inceput.

Daca vorbeste un coleg cu tine si tu te uiti in pamant sau pe cer *evitandu-i privirea* atunci tipul ori o sa te creada "speriata de bombe" ori ingamfata.

Fii tu insati, vorbeste cat trebuie, cand trebuie...
Intrucat esti fata... cel mai bine ar fi sa vorbesti cu toti cei care vor sa-ti vorbeasca.

Incearca sa vorbesti cu niste colege... Daca ele fac ceva, joaca un anumit joc sau vorbesc despre ceva anume atunci intreaba-le "Heii, despre ce vorbiti?" si cine stie? Poate gasiti vreun lucru pe care il aveti in comun.

Dupa te poti plimba cu ele, le poti invita pe la tine pe 2-3 prietene mai bune si sa incepi sa socializezi intai cu ele pana sa te obisnuiesti cu un grup mai mare de persoane.

Totusi,incepe prin a-ti construi o oarecare incredere in tine.
Am trecut si eu prin ceva asemanator dar nu m-am mutat din clasa.

Iti spun sincer,nu se numeste curaj ceea ce vrei tu...
Pur si simplu trebuie sa nu-ti pese.

Eu nu am inteles niciodata de ce se suparau prietenii atunci cand scumpii mei colegi imi ziceau ceva naspa si eu ii ignoram total.

Pana la urma e parerea lor... cum te afecteaza? Gandeste-te.

Nu te afecteaza cu nimic.
Este doar parerea unor indivizi care vad lumea altfel decat tine.

Da, recunosc ca la inceput a durut,fiind tipul acela mai perfectionist.
Dar sincer, te obisnuiesti!

Nu ai cum sa impaci pe toata lumea. Este imposibil. Mereu o sa existe hateri si trebuie sa inveti cum sa-i privesti in ochi si sa le spui "Mai ai altceva de spus?" sau "Obiectia ta este notata,poti sa pleci acum."

Daca intrebi,da... iti sugerez sa fii prefacuta!

Fetele putin mai timide sunt cute caci sunt mai putin bitchy dar totusi,trebuie sa gasesti o varianta de mijloc.

Nu ai de ce sa te temi!
Dimineata,cand te trezesti uita-te in oglinda si spune sincer "Asta sunt eu si imi place felul in care sunt".

Sau... daca nu-ti place felul in care te gasesti,te poti schimba oricand.
Am auzit multi oameni care spun ca le este greu sa se schimbe dar nu pot.

Totul este posibil atata timp cat ai mentalitatea necesara.

Acum tine minte urmatoarele :
De gasca are mai multe sensuri.
Si eu am auzit de cateva ori "Frate,nu esti de gasca" pentru ca nu fumez, nu beau si sunt considerat putin *mai mult* tocilar din cauza notelor bune.

Tin sa subliniez acest aspect pentru ca m-a marcat putin atunci cand am fost la inceput.

Nu esti cool daca fumezi! Nu esti cool daca ai piercing sau tatuaj pentru ca asa are si colega x, nu esti cool daca bei pana pocnesti, nu esti cool daca fumezi.

Unde vreau sa ajung te intrebi?
Niciodata sa nu te schimbi in rau pentru cineva!

E destul de greu de explicat cum am facut sa nu-mi pese...
Intai si intai elimina din viata ta aceste impresii gresite pe care le ai despre tine.

Pana acum toate fetele pe care le-am auzit ca ziceau ca sunt urate s-au dovedit a fi okay sau chiar frumoase.
La fel esti si tu.

Nu te mai compara cu x si y. Tu esti tu, tu esti unica, toti suntem diferiti asa ca degeaba te compari tu cu Marcela care are parintii in politica. *chestii random*

Nu trebuie sa fii energica /tupeista sau foarte de gasca. Trebuie doar sa-ti gasesti niste prieteni alaturi de care sa te simti bine. Poate ca inca nu ai avut noroc...
Totul o sa vina de la sine dupa ce o sa-ti gasesti persoanele potrivite.

Succes!

| Staind a răspuns:

Ai sansa sa fii cine vrei sa fii. Nu te cunoaste nimeni. Ai lasat tipa aia timida in spate. Curaj.

| OanaAlexandra123 a răspuns:

Trebuie sa ai incredere in propriile puteri. Cand te intalnesti cu o persoana, spune-i exact ce gandesti.

| RalucaStefy2002 a răspuns:

In primul rand inchide ochii si gandeste-te cine esti tu cu adevarat. Daca vrei sa prinzi tupeu gandeste.te ca prietenii tai fac greseli poate mai mari decat alea tale si ca tu esti mult mai ok decat ei. Gandeste-te la asta in fiecare zi si incet incet vei putea socializa.

| friend123 a răspuns:

Până luni ai putea încerca să intri în contact cu viitorii colegi pe Facebook. În mediul virtual poate că ţi-ar fi mai uşori să cunoşti oameni noi. Luni dimineaţă fă în aşa fel încât să ajungi mai devreme şi zâmbeşte-le. Te poţi duce la fiecare şi să te prezinţi. La început încearcă să ai colegi de bancă diferiţi, iar apoi să-ţi alegi pe cineva de care te poţi apropia şi să vă cunoaşteţi mai bine. N-am să te mint - va fi mai dificil în cazul în care eşti timidă şi poate că în primele zile chiar vei avea acel sentiment că ai fi în plus (sau poate nu). Dar fii pozitivă, păstrează-ţi un zâmbet cald pe buze şi fii prietenoasă cu noii colegi şi profesori. Astfel, te vor percepe ca pe o persoană bună, „de gaşcă", aşa cum îţi doreşti tu şi totul va fi bine pentru tine!