| SportBoy a întrebat:

AM INCURCAT-O straight face
Deci, luni mama vine la scoala ca sa le faca un scandal monstru la 2 colegi care-si bat joc de mine(o fata si un baiat) straight face Eu le-am trimis mesaj acelor 2 colegi ieri pe fb si cred ca le-au vazut. Apoi,ei mi-au trimis mesaje(nu sunt gemeni):fata mi-a scris "lasa ca mama va veni si ea la scoala luni sa te exmatriculeze la directoare",iar baiatul "ti-o iei tu baiatu' mamei si sa stii ca vin si parintii mei" straight face crying Nu stiu ce s-a intalmplat,anul trecut ma intelegeam ffff bine cu ei, dar nu stiu ce i-a apucat sad
Ati observat si in mesaje ca si parintii lor vin la scoala sa ma exmatriculeze si sa-mi scada nota la purtare la 4 straight face (asta a fost in alt mesaj)
VA ROG FRUMOS AJUTATI-MA crying

8 răspunsuri:
| Lisa01 a răspuns:

Nu o sa se intample nimic. M am uitat pana acum si ai primit niste raspunsuri de-a dreptul retardate. Nu iti scade nimeni nota la purtare numai asa.Plus ca daca te simti hartuit de ce nu le ai povestit parintilor tai mai repede? Nu accepta criticile si bataia de joc a nimanui. Probabil parintii lor nici nu stiu si in nici un caz nu o sa vina la scoala daca stiu ce copii cresc pentru ca o sa le fie rusine. Trebuie sa vorbesti cu mama ta sa ii povestesti cu lux de amanunte si cu diriginta la fel. Nu va mai lasati abuzati de alti copii care au primit o educatie proasta sau deloc.Bafta si asteptam sa ne spui ce s-a intamplat.Numai bine

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ne spuneai si ce s-a intamplat poate era o treaba, asa concluzia este ca tu esti de vina... ma rog, daca nu vrei sa te faci de cacao trebuie sa inveti sa iti rezolvi problemele pe cont propriu sau sa ignori ce e de ignorat, nu sa fugi repede cu para la mama si la tata

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Ce fiinta proasta,de ce le-ai spus ca o sa vina maica-ta la scoala?
O sa fi bataia de joc a colegilor in continuare,sa nu crezi ca se va schimba ceva daca vine mamica, din contra, eu as rade si mai tare de tine.
Urmeaza sfatul lui xSmok, nu e cel mai pasnic, dar e cel mai eficient.

| ElenaSA a răspuns:

Sa inteleg ca doar ai vrut sa-ti avertizezi colegii de scandalul ce va urma. Ai putea sa stai de vorba cu mama ta si sa incerci sa o convingi ca nu este cazul sa faca scandal. Sa evite intalnirea de luni. Ceilalti parinti, daca vin, vor veni degeaba, fara motiv.Iar daca atitudinea colegilor nu se schimba sa purtati o discutie cu diriginta, fara cearta si, deocamdata, fara implicarea celorlalti parinti, doar pentru informare si consiliere. Media ta la purtare si exmatricularea nu se face la sugestia unor parinti. Asa ca stai linistita. Ma gandesc ca teama ta ar putea decurge si din faptul ca ai o oarecare implicare in declansarea conflictelor si atunci trebuie sa-ti revizuiesti comportamentul.

| Bøøgey a răspuns:

Ba tu esti atat de bou incat crezi ca te vor exmatricula ca vin niste unii la scoala? Ca ce? N-ai facut nimic, tot tu esti ala agresat. Stai lin, ca in afara de o bataie de la ala n-o sa patesti nimic altceva.

| vRemi a răspuns:

Nu stii niste chestii elementare de viata.

Rezolvi singur problemele nu ii spui lui maica-ta, te duci tu si ii bati pur si simplu daca este nevoie sau daca se iau de tine, te iei mai tare de ei, si o sa te lase in pace, si frate, cum sa isi bata o fata joc de tine? Da ce esti? Copil de gradinita? Rezolva-i!

Asta pe viitor, ca acum nu mai ai ce face, si stai calm ca nota la purtare se scade in cazul vandalismelor extreme sau luptelor care se lasa cu sange, la fel si exmatricularea, daca nu te-ai batut pana acum nu are ce sa iti faca, aia 2 colegi ai tai sunt 2 prosti care incearca sa te sperie, fii mai presus, si pe viitor citeste primele randuri ale raspunsului si aplicale.

| SportBoy explică:

Hei,e vina mea?!? Mama n-a aflat de la mine ci de la bunicul meu ca i-a spus un alt coleg straight face

| ElenaSA a răspuns (pentru SportBoy):

Nu vorbesc de vina ta in privinta asta; ma gandesc la conflictul cu colegii, la faptul ca exista ceva ce poate declansa conflictul fara sa iti dai seama. Nu te supara, incearca sa te gandesti la solutia mea.