| cobrant a întrebat:

Am intrat intr-o depresie,deoarece, am inceput anul 1 la facultate cu 3 restante si am am 2 examene si nici pe alea nu le iau pentru ca e greu,nu am prietena pentru ca sunt timid si nu stiu sa comunic cu fetele,nu am masina,nu am permis,parintii mei au divortat anul asta,iar mama si-a gasit un nou iubit si il aduce acasa si doarme zilnic in casa noastra si cand vad ca ceilalti colegi n-au nicio restanta, au si prietene frumoase si masini mai rau ma apuca depresia! Ce ar trebui sa fac?

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Sa te apuci de invatat serios. Examenele sunt grele, dar se pot lua, dovada sunt ceilalti. Invata la fiecare materie, fiecare curs, la perfectie si vei lua examenele. lasa prostiile, gen calculator si televizor si concentreaza-te pe invatat. Fa-ti un orar de invatat, trezeste-te cat de devreme poti si invata cat de mult poti (in sesiune poti ajunge la 16-18 ore pe zi).
2. Daca vei avea bursa de merit si vei fi cel mai bun student, fetele te vor cauta ele si vor incerca sa iti devina partenere.
3. In vacanta de vara poti invata pentru permis auto.
4. O sa iti cumperi masina din banii tai, din munca ta, asa este normal.
5. Bucura-te ca mama ta este fericita si are un nou partener. Dupa divort unii oameni intra intr-o depresie care ii poate duce si la sinucidere. Altii, cei mai norocosi si mai puternici, gasesc un nou drum in viata. Din fericire, mama ta e din a doua categorie, fii mandru de ea si bucura-te pentru fericirea ei. Ea se va bucura intotdeauna pentru fericirea ta.

| cobrant explică (pentru Brigaela):

Dar la la altii le-a cumparat parintii bmw si nici bacul nu l-au luat si au si prietena...m-am saturat de singuratate! si nu pot sa invat din cauza necazurilor

| Brigaela a răspuns (pentru cobrant):

Nu trebuie sa te uiti niciodata la ceilalti, esti in competitie tu cu tine insuti. Eu stiu oameni care mor de foame, copii pe care parintii i-au aruncat in strada la cersit de la 3 ani, ba chiar i-au mutilat ca sa aduca mai multi bani. raporteaza-te la ei, daca tot te raportezi la altii, gandeste-te cat de norocos esti ca nu esti in situatia lor. Un BMW cumparat de parinti e o rusine, iti arata neputinta. O masina cumparata din banii tai, un premiu la o olimpiada, o bursa de eerit, acestea sunt lucruri pe care sa ti le doresti si pentru care sa te lupti. Esti extrem de rasfatat, vrei doar sa ti se dea, sa ti se ofere, dar tu sa nu faci nimic in schimb. Asta nu este depresie, este doar rasfat.
Nu poti sa inveti din cauza necazurilor? In fata blocului meu e un copil care cerseste alaturi de parinti. Acum e in clasa a noua. mereu sta cu cartea in mana. A fost premiant tot timpul si a intrat cu medie de 9, 75 la un liceu foarte bun. Nu au locuinta, traiesc intr-o ghena de gunoi. Sta la cersit tot timpul cat nu doarme si nu e la scoala. Din cand in cand mai munceste prin piata. Nu s-a plans niciodata ca nu poate invata, stie ca invatatura e singura sansa de a avea o viata mai buna. Dar el e un copil cu adevarat necajit, care nu a fost pupat in fund niciodata, care a trait toata viata in mirosul de gunoi, in frig (ghena e neincalzita) si mancand ceea ce cerseste. dar nu a lipsit niciodata de la scoala, nu a mers niciodata cu tema nescrisa sau neinvatata, chiar daca si-o scrie stand ghemuit in fata unui magazin, cu caietul pe genunchi si cartea pe asfalt. Tu ai incercat sa faci asta macar o data? sa vezi ce inseamna cu adevarat necazurile?

| cobrant explică (pentru Brigaela):

Dar ceilalti prieteni sau cunostinte au avut 6 relatii si eu n-am avut nicio relatie cu o fata si rad de mine ca n-am avut niciodata prietena si mai rau ma deprim si nu inteleg de ce au noroc in dragoste si eu nu?

| Brigaela a răspuns (pentru cobrant):

Fiindca fetele cauta baieti harnici, care sa se descurce in viata, care sa aiba note mari la facultate. De asemenea, faptul ca esti invidios pe ceilalti degaja venin si asta va lunga orice fata din viata ta. cand vei invata sa fii generos, bun, sa te bucuri sincer de binele altora si sa te bazezi strict pe munca ta in viata, vei avea si relatii. pana atunci, nu le meriti.

| cobrant explică (pentru Brigaela):

Dar cu fetele m-am purtat foarte frumos, mereu le-am scos in oras si le-am cumparat cate ceva, le-am vorbit intotdeauna frumos si cand am vrut sa intemeiez o relatie cu cate una din ele n-a vrut si a ales sa se combine cu baieti care arata mai bine in schimb ei n-au luat nici bacul si decat ca au permis si masina! fetele umbla dupa interes crying((

| Brigaela a răspuns (pentru cobrant):

Nu conteaza cum te porti cu ea la doua intalniri, conteaza cum esti tu in sine. Crede-ma, te ocolesc pentru ca esti rasfatat si astepti totul pe tava fara munca si pentru ca esti invidios.

| GdX a răspuns:

Depresivule. Btw, am o mica indoiala ca ce scrii aici este adevarat. Dar hai sa zicem. Nu te compara cu altii. Asta e greseala ta. Te compari cu altii.
Ai c**e sau nu? Esti fetita sau barbat? Ca pari cam baietel. Ce te intereseaza ce mananca altii? Viata e a ta si a ta va ramane. FIecare se descurca in viata. Sa stai chill, ca altii au avut probleme mai grave ca tine. Nu te mai gandi la lucruri materiale, pentru ca alea vin si pleaca. Gandeste-te la tine si ce esti tu ca om. E plin de femei in lume, vin si ele. Lucurile sunt facute sa se intample cand este momentul. Dar si acel moment va veni cand te vei zbate. Daca stai si iti plangi de mila, nu vei rezolva NIMIC. Ridica capul din pamant si apuca-te de invatat. Nu esti singurul care are sau a avut vreodata restante. Facultatea o poti termina si in 5 sau 6 ani.

| reihiuke a răspuns:

Ai mai avut prietena? si eu am fost in acc situatie in urma cu cativa ani.

| Sase a răspuns:

Tu idealizezi vietile celorlalti pentru ca nu le cunosti. Nu stii ca poate pe tipul cu BMW il tine prietena doar pentru bani ca pe fraierul ei personal si ea il insala, altii poate au parinti care stau impreuna, dar ii pun pe ei sun o cantitate enorma de stres si aia care au totul de-a gata pot sa se trezeasca intr-o zi ca nu mai au ajutorul parintilor si ei nici nu-s in stare sa faca nimic si-s neputinciosi si isi tarasc zilele de azi pe maine. Ia si te concentreaza pe viata ta. Timiditatea se poate depasi atunci cand capeti o siguranta de sine, si pe asta o ai atunci cand ai succes si succesul se obtine doar prin munca. Poate o sa dai de obstacole, dar nu trebuie sa te descurajezi. Am avut un tip in facultate care a trebuit sa repete anul I din cauza restantelor si s-a pus mai serios pe invatat si acum e in anul II si nu a avut nicio restanta pe semestrul asta care a fost super greu.
Nu mai fi revoltat pentru lucrurile pe care nu poti sa le schimbi(cat de bogati sunt ai tai, examenele care deja au trecut, ca te-ai nascut introvertit, norocul de a cunoaste o persoana cu care sa te potrivesti etc), ci concentreaza-te pe lucrurile pe care poti sa le schimbi, cum ar fi succesul tau si atitudinea ta fata de viata. Succesul e ca un magnet, cu cat mai mai mult, cu atat atragi mai multi oameni si mai multe oportunitati in jurul tau. Ai incredere in tine si intelege faptul ca trebuie sa muncesti pentru lucrurile bune in viata. Capul sus ca o sa rasara soarele si pe strada ta!

| Amsm a răspuns:

Daca tu nu schimbi nimic, nu va schimba nimeni, nimic pentru tine. Ia-o usor. Tot dintr-odata, nu se poate. Invata azi un pic, maine un pic, pentru examene, nu se poate sa fie chiar imposibil, si de gagici ai timp mai incolo, asigura-te ca esti plin de bani cand vrei una (nu ca ar umbla fetele dupa bani, dar ma gandesc ca ai vrea s-o scoti undeva in oras si nu poti s-o pui pe ea sa isi plateasca) si cand va merge cu facultatea, vor merge si celelalte. Lasa depresia, si nu mai medita atata ca nu ai permis, nu ai masina si etc. Daca as sta si eu sa ma gandesc cate nu am, m-as trezi babeta. Imi vad de viata asa cum e. Frumoasa bineinteleshappy

| doarunabur a răspuns:

Un om depresiv nu-și dă seama ca are o depresie...deci tu nu ai depresie, tu ai altceva...sau,nu ai Ceva!