| MidnightMemoriesMM a întrebat:

Am la fizica de facut un termometru manual si am gasit pasii pe care trebuie sa ii urmez. Intrebarea mea este urmatoarea: Cum sa il etalonez?
Asa trebuie facut: http://www.malvi.ro/blog/cum-puteti-face-un-termometru-a casa. Dar nu scrie cum trebuie etalonat. :/ Si nu am nici cea mai vaga idee.

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Atunci baga apa in congelator, cu termometrul tau in ea. In momentul cand apa incepe sa inghete (dar nu dupa) marcheaza acolo cu 0 grade. Dupa care, il scoti, il lasi sa tinga temperatura camerei, il pui intr-un vas cu apa pe care o pui la fiert. Cand atinge temperatura maxima, va avea 100 grade (asta in conditiile in care termometrul tau este suficient de lung sa atinga 100 grade.

Dupa care, iei o rigla, masori cati mm sunt intre 0 si 100 grade, calculezi, si il etalonezi in 10 unitati (0, 10,20, etc.) Dupa aia fiecare interval de 10 grade, in alte 10 grade.

2 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Pai il calibrezi folosind alt termometru. Daca vrei sa nu 'trisezi' e mai complicat, trebuie sa gasesti temperaturile 0 si 100 grade. la 100 grade fierbe apa, la 0 ingheata.

| MidnightMemoriesMM explică (pentru Radu284):

Nu vreau sa trisez rolling on the floor)). Trebuie sa scriu cum l-am facut, cum l-am etalonat etc.

| Radu284 a răspuns (pentru MidnightMemoriesMM):

Atunci baga apa in congelator, cu termometrul tau in ea. In momentul cand apa incepe sa inghete (dar nu dupa) marcheaza acolo cu 0 grade. Dupa care, il scoti, il lasi sa tinga temperatura camerei, il pui intr-un vas cu apa pe care o pui la fiert. Cand atinge temperatura maxima, va avea 100 grade (asta in conditiile in care termometrul tau este suficient de lung sa atinga 100 grade.

Dupa care, iei o rigla, masori cati mm sunt intre 0 si 100 grade, calculezi, si il etalonezi in 10 unitati (0, 10,20, etc.) Dupa aia fiecare interval de 10 grade, in alte 10 grade.