| anonim_4396 a întrebat:

Am luat 2 note mici la scoala si nu stiu ce sa fac... e vorba de un 6 la chimie si un 6 la teza la isto, de obicei am note mari dar acum...nu stiu ce s-a intamplat, probabil e stresul examenelor din cls a8a.Ar trebui sa ii spun mamai sau nu? si daca da.cum?

3 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Toti avem momente in care nu ne iese tot asa cum am vrea! Eu te sfatuiesc sa ii zici adevarul sunt sigur ca daca vei sti cum sa-i explici te va intelege...ca doar e mama ta nu? Un parinte trebuie sa isi inteleaga copilul atunci cand are o problema! Iar notele sunt sigur ca ai sa le indrepti! Fruntea sus si multa bafta!

| alex_9048 a răspuns:

Salut! mi s-a intamplat si mie si i-am spus mamei si a spus ca le pot indrepta numai daca doresc asta! daca si tu vrei sa le indrepti ii poti spune frumos : mami (mama sau cum ii spui tu ) te rog frumos sa ma ierti dar am luat 2 note mici... imi doresc sa le indrept si voi lupta mult pentru acest lucru... daca ti-am fost de ajutor funda dar asta depidne de tine

| differentbeautyXO a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie. De obicei iau note mari, dar am luat un 6 la chimie si mai am un 7 la fizica si inca unul la mate. Eu nu spun ca am procedat corect si nu iti spun sa te iei dupa mine, dar vreau sa inveti din greselile mele. Deci, eu nu i-am spus mamei, mi-am indreptat totusi notele intre timp la fizica si la mate, dar la chimie am ramas cu 6, iar peste cateva zile e posibil sa facem sedinta. Stiam ca va afla pana la urma, dar eram prea speriata sa ii spun si nu stiu cum e mama ta, dar pe mama nu o prea intereseaza ca toata lumea a luat note mici la acele teste. Daca ai mai incercat inainte sa ii spui de o nota mica si a reactionat urat cand i-ai spus( daca i-ai spus) ca si altii au luat note asemanatoare cu a ta, te sfatuiesc sa nu mai repeti greseala. Inainte eu ii spuneam mamei mele de o nota mica atunci cand primeam si o nota mare( de exemplu, acum ii voi spune mamei de 7 daca voi lua o nota mare in teza la romana). Oricum, eu te sfatuiesc sa ii spui, pentru ca daca nu o faci si va afla de la altcineva, consecintele vor fi mai grave si iti spun din propria experienta. Trebuie sa ii spui cand e intr-o dispozitie cat de cat ok( sa nu fie deja nervoasa), ii promiti ca iti vei indrepta nota. Cel mai eficient e sa ii spui ca nu merita sa tipe la tine pentru ca deja esti suparat/suparata pentru ca ai luat acea nota. O sa fie ok, iti spun eu. Oricum ar fi, ii trece repede