| Illegalfreako a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Am chemat-o pe prietena mea cea mai buna la mine si sa doarma peste noapte, mama a fost de-acord, insa mama ei a zis nu clar. Am hotarat ca mama mea s-o sune pe mama ei si sa incearca sa o convinga sa o lase sa doarma la mine. Vreau neaparat sa vina la mine, caci demult am vrut sa petrecem mai mult timp impreuna. Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi cu care as convinge-o pe mama ei? Ajutor!

3 răspunsuri:
| MiK3L a răspuns:

Probabil ca ii e frica, sa nu fie baieti sa-si bata joc de ea, nah, ca fiecare parintre care are grija de copilul lui. happy

| iLuzye a răspuns:

In primul rand, de ce tii mortis sa doarma la tine? Prietenia se consolideaza pe alte cai, si puteti astepta daca e, sa mai cresteti.
In al doilea rand, ii puteti face rau daca insistati. Eu am avut o mama care daca zicea nu, ramanea nu, si daca insistau prieteni/parinti sau chiar si eu, mai rau se enerva si mai penibil ma simteam. Ideea e ca trebuie ea sa-si schimbe gandirea, ceea ce e mai greu, mai ales la un adult, mai ales la un parinte de genul acela. Sfatul meu ar fi sa ai rabdare.

| denisa402 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie.ideei in genu ea este ca daca se cunso si parintii cel putin unpic.mama ta clar ar putea sa o convinga pe mama ei.dar va fi si genu de discutie intre prietena ta si mama : ce ati pus-o pe maicasa sa ma roage pe mine si asa? daca eu hotarasca asa am un motiv e treaba mea ce fac.nu trebuie sa se bage altii sau asa.acum depinde... oricum e mai greu sa o convingeti voi pe mama ei.mereeu a fost greu.incercati si voi chestii de genu : prietena ta sa isi faca curat in camera, sa o ajute pe mama ei, sa o tot imbratiseze si sa o roage. desi asta nu prea va da roade.cred ca mai bine va asumati riscu si ii spui mamei tale sa o sune pe mama prietenei tale.ei bine...bafta!