| Ascunsã a întrebat:

Am nevoie uriașă de ajutor. Până la urma ai mei m-au mutat și drept consecințe am niște note de... Mâine mă asculta la chimie unde am un 4 și nu știu nimic. La mate sunt praf rău de tot. Mă rog. Examenul de capacitate și clasă a8-a. profii mă amenința ca dacă unt nouă nu mă băga în examen. Help. Vreau să dau pe arte unde e intră cu 6 mă descurc super la desen. colwgi noi nu ma suporta si nu le-am facut nimic. Hellp. Cineva sa-mi explice treabă cu examenul please. Fundă

Răspuns Câştigător
| Sophie08 a răspuns:

Cat timp ai toate mediile generale peste 5 intri la examen automat, nu tine de profesorii. Probabil iti spun asa ca sa te motiveze sa inveti mai bine desi nu prea e drept sa procedeze asa.Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională care are o pondere de 75% şi media generală care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere. Daca stai sa te gandesti mediile generale nici macar nu iti influenteaza chiar atat de mult media de admitere.