| Octaviana_9832 a întrebat:

Am o excursie cu scoala de 3 ore si imi este rau in masina. De obicei cand imi este rau iau Emetostop sau alta pastila de rau de masina si in marea majoritate isi face efectul. Problema este ca trebuie sa ma trezesc foarte de dimineata si nu stiu ce sa fac. Sa mananc si sa iau pastila cu o juma de ora sau o ora inainte ca sa`si faca efectul sau s`o iau pe stomacul gol? Isi mai face efectul? Stiam ca daca nu mananc degeaba o mai iau. dar voi ce spuneti. din experienta?

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Emetostopul se ia cu o jumatate de ora inainte de masa atunci cand greturile exista deja. Tu vrei sa-l iei preventiv, asa ca poti sa mananci ceva dimineata, cu o ora inainte de plecare si sa bei Emetostopul dupa mancare.

| Alisstor a răspuns:

Si mie imi era rau de autocar mai demult. Dar dupa ce am luat primul medicament nu am mai suportat. Mi se facea rau, dar nu puteam sa vars si era foarte foarte deranjant. Dintr-o data mi-a trecut raul... dar nu stiu cum. Ideea e sa nu te gandesti la acest fapt. Vorbeste cu colegii si distreaza-te pe autocar si uita ca ti se poate face rau. Dar daca chiar vrei sa iei si medicamentul, mananca ceva light de dimineata: o banana, un corn cu ciocolata sau ceva si ia pastila dupa masa. Si eventual mai mananca ceva dipa jumate de ora- o ora dupa ce ai plecat in excursie.

| essy a răspuns:

Nai si u parintii sai intrebii
parerea mea este sa mananci intai