| EuEuEuPotato a întrebat:

La anul' o sa facem banchet de a 8-a. Si eu am o problema, am cosuri pe spate, maini, piept si indiferent de ce zic cei din jurul meu, nu ma simt bine sa stau cu ele la vedere, deci varianta "rochie" e exclusa total!
Si acum vine intrebarea: daca nu rochie, atunci ce? Eu mi-am propus sa ma imbrac lejer, cu o camasa gen http://shopping.flu.ro/......a-3458.jpg si niste pantaloni. Parul in coada impletita cum imi place mie si ceva tenesi in picioare (mi-am propus ca toate astea sa fie noi, ca totusi, daca nu rochie, macar sa fie nou :)) )
Dar mama nu vrea sa inteleaga, am vorbit cu ea despre asta si zice "cum sa mergi, fata asa la banchet?! Lasa ca te razgandesti tu." si ma descurajeaza.
Acum eu m-as simti bine imbracata asa, ce daca sunt diferita, asta ma face mai speciala. Dar cum fac rost de toate hainele astea, de fapt, cum o conving pe mama? Ce sa fac?

1 răspuns:
| Hakuouki a răspuns:

In primul rand banchetul este o ocazie destul de speciala (nu e de importanta majora) dar totusi e destul de importanta, deci o tinuta eleganta s-ar potrivi, imi place la ce te-ai gandit, dar nu prea merge pentru ocazia in care toti vor fii in rochii si camasi(baietii), mai degraba pentru o iesire cu prietenii in club (oricum, arata bine camasa). Cel mai bine mergi la dermatolog pentru a trata problema, astea sunt probleme specifice varstei, dar se pot remedia, insa tratamentul dureaza cateva luni, deci daca vrei sa porti rochie la banchet atunci mergi cat mai curand. Acum daca totusi vrei neaparat vorbeste cu mama ta deschis, spune-i ca indiferent de ce ar spune pe tine te deranjeaza problema cu cosurile si nu te deranjeaza sa mergi imbracata diferit, caci astfel ai putea iesii in evidenta. Intr-un final va accepta, pana la urma ideea e sa te simti tu bine, nu sa faci parada modei pe acolo, dar sigur te-ai simtii destul de bine cand vei fi admirata de toti baietii, e chestie de interpretare, personal daca as fi avut o fata imbracata cum spui tu la banchet, dansam doar cu ea.