| EuEuEuPotato a întrebat:

La anul' o sa facem banchet de a 8-a. Si eu am o problema, am cosuri pe spate, maini, piept si indiferent de ce zic cei din jurul meu, nu ma simt bine sa stau cu ele la vedere, deci varianta "rochie" e exclusa total!
Si acum vine intrebarea: daca nu rochie, atunci ce? Eu mi-am propus sa ma imbrac lejer, cu o camasa gen http://shopping.flu.ro/......a-3458.jpg si niste pantaloni. Parul in coada impletita cum imi place mie si ceva tenesi in picioare (mi-am propus ca toate astea sa fie noi, ca totusi, daca nu rochie, macar sa fie nou :)) )
Dar mama nu vrea sa inteleaga, am vorbit cu ea despre asta si zice "cum sa mergi, fata asa la banchet?! Lasa ca te razgandesti tu." si ma descurajeaza.
Acum eu m-as simti bine imbracata asa, ce daca sunt diferita, asta ma face mai speciala. Dar cum fac rost de toate hainele astea, de fapt, cum o conving pe mama?

5 răspunsuri:
| tsal24 a răspuns:

Cateva kile de fond de ten te ajuta. Si pe viitor bronzeaza-te natural, mananca sanatos is fa sport. Serios acum tu chiar crezi ca poti sa arati bine daca mananci nesanatos si nu faci sport? Daca m-am insealt eu si ai o boala de piele mergi la un dermatolog.

| Cristizz21 a răspuns:

Chiar daca risc sa te descurajez si eu iti spun ca, nu trebuie sa faci astfel de compromisuri pentru ca ai o problema ca cea prezentata de tine. In primul rand tu ai o problema destul de mare cu aceste cosuri, si de ce sa astepti sa treaca in mod natural, adica sa astepti pana dupa 20 de ani sa scapi de ele si pana atunci sa tot faci compromisuri in materie de vestimentatie si toate cele, eu zic sa vorbesti cu mama ta, sa ii spui ca accepti varianta ei daca te ajuta financiar si te sprijina sa mergi la un doctor si sa iti rezolvi problema d.p.d.v. medical, in felul asta nu doar vei putea merge la banchet imbracata precum o printesa dar te vei bucura si de multe alte lucruri.

| EşanuPaula a răspuns:

Bună!
Am o prietenă care are nişte aluniţe pe spate, chiar şi eu am, deşi am avut la banchet, anul ăsta, o rochiţă cu spatele pe jumătate gol.
Îţi spun eu, o să fie foarte aiurea să te duci în pantaloni şi o cămaşă la banchet, iar acea cămaşă nu e foarte strălucită.
Încearcă să-ţi cumperi o rochie mai ''astupată'', o să ţi le acopere şi o să porţi rochie, ca oricare altă colegă de-a ta.
Îţi spun încă de pe acum că, dacă o să te îmbraci în pantaloni şi cămaşă, o să regreţi când o să-ţi vezi toate colegele în rochie, cu tocuri, iar tu altfel, este ca şi când te-ai duce în trening.
Eu sper să nu te superi, dar sunt realistă.
O să poţi găsi rochii acoperite, undeva până la clavicule, şi nu o să ţi se mai cunoască nimic, iar, dacă ai problemă cu mâinile, caută-ţi un bolerou.
Sper că te-am convins! :*

| EuEuEuPotato explică (pentru EşanuPaula):

"dar sunt realistă"
E un vers: Don't keep it real, keep it surreal!

| EuEuEuPotato explică:

Am fost la doctori, mi-au dat tot felul de creme, nici una nu a mers, unele nici macar nu se mai comercializeaza.
Nu o sa-mi para rau ca fac ce vreau, de ce sa imi para rau ca le vad in rochii si tocuri? Nici macar nu-mi plac tocurile, nu sunt confortabile.