| Andreiu68 a întrebat:

Am o intrebare! Pe 19 august fac 18ani. Vreau sa stiu daca pot sa ma apuc de scoala de soferi de acuma. Daca pot sa incep cele 30de ore de condus si de legislatie de acuma, ca pana de ziua mea sau pana la inceputul lunii septemnbrie sa am permis. Sau mai trebuie sa astept ceva timp ca sa dau de permis? Am nevoie de buletinul de 18ani ca sa dai de permis? Adica cel de 18ani, buletinul are la serie ZC nu mai are XC

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Scoala o poti incepe cu 3 luni inainte
examenele le dai abia dupa ce implinesti 18 ani.

| corbulalbrosu a răspuns:

Inscrierea la scoala de soferi se poate face cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani. Indiferent in cat timp termini cursurile scolii de soferi examinarea se va face in prima zi de examinare de dupa data de 19 august deci examinarea s-ar putea produce cu incepere din data de 22 august. Permisul il vei primi la cateva zile dupa data de nastere. Succes!