| Lorenaaaaa55 a întrebat:

Am o mare problema si va rog mult sa ma ajutati. Sunt fata, am 17 ani, pielea ft deschisa si sunt brunetă. Problema e ca am par si pe spate, si pe abdomen si peste tot si nu stiu cum sa scap de el. Mentionez faptul că acum ceva timp am făcut o mare greșeală, si anume am folosit lama..asadar părul mi s-a indesit. De curând, am incercat sa folosesc benzi depilatoare cu ceara rece pe abdomen ( acelea care se încălzesc intre palme) însă nu am reușit. În momentul în care trebuia să trag pentru a-mi smulge părul nu reușeam să fac acest lucru din cauza dureri. Deci, intrebarea mea ar fi ce as putea sa fac pentru a scăpa de părul din acele zone. Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Toti avem par, peste tot aproape.Parul e menit sa ne protejeze pielea, unii il au mai mic, mai blond etc.
Daca esti foarte complexata de acest lucru si ai bani (destui bani) exista o solutie care te-ar ajuta. Epilare definitiva, nu stiu multe despre acest subiect, stiu ca se face pe la centre speciale, dar era un aparat de la Phillips parca (vreo 2000 lei), il foloseai acasa si functiona pe baza de impulsuri care opreau cresterea parului. Poti sa te mai documentezi pe net, asta ar fi solutia cea mai buna.
Sau poti folosi ceara.Sau sa il lasi asa ca nu cred ca observa nimeni.Alte solutii nu vad.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, pilozitatea excesiva este strict legata de sistemul tau hormonal/endocrin, iar ca sa schimbi asta, trebuie sa mergi la un endocrinolog pentru investigatii si tratatement adecvat.

In al doilea rand, lama de ras nu indeseste parul, firul fiind retezat, se vede mai bine, cand creste la loc.
Ai putea sa mergi la un centru de epilare si sa te epileze cu ceara calda, o cosmeticiana profesionista, in felul asta nu te va durea, iar parul, parul va creste mult mai rar.
Dar epilarea tot nu schimba cauza care genereaza cresterea parului, de aceea te sfatuiesc sa mergi al un endocrinolog, sa gasiti cauza si sa o tratati.

| Ara997 a răspuns:

Decoloreaza-l! e mai simplu, apa oxigenata. si cu ocazia asta se si subtziaza fibra

| AndrEiaG a răspuns:

Nu cred că e o idee buna sa scapi de el. Părul de pe abdomen il moștenești, intr-un fel, de la prinții tai. Ai putea sa te epilezi dar așa va creste din ce in ce mai mult și la fiecare 2-4 zile va trebui sa te epilezi că sa nu iasă în evidenta. Totuși te-as sfătui să il lași așa cum e. Sper că te-am ajutat cumva.