| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema si orice sfat e binevenit.
Multora le e frica de necunoscut, dar la mine e invers. Am observat asta de mult timp si am încercat sa rezolv singura problema, dar cum nu am reusit, va cer voua ajutorul.
Am fost la un magazin din apropierea casei. O parte din drum am parcurs-o singura, nu era nimeni, doar eu, dar când am văzut oameni (cunoscuti) pe strada mă gândeam la faptul ca vreau sa mă întorc, sau sa nu ma vada nimeni, sa nu ii vad. Îmi doream sa fiu invizibila. Si când am intrat in magazin, au venit din ce in ce mai multi oameni zgomotosi care cumpărau bere. M-am retras intr-un colt cu gândul ca nu ma observa pana m-a tintit cu privirea un bătrân. In clipa aceea chiar îmi doream sa plec. Nu suport sa se uite cineva la mine.
Dar atunci când mă duc in oras, totul e bine, asta pentru ca nu ma cunoaste nimeni...bine, aproape nimeni, dar atunci mă simt mai bine. Si desigur nu sunt singura ca orasul e destul de mare. Si la liceu se intampla la fel. Dimineata eu refuz sa mă duc cu toti prin fata, nu neapărat pentru ca tipa directoarea la noi, si o iau pe alee in spate. Era bine când mergeam singura, dupa au început sa vina din ce in ce mai multi si iar a apărut acea stare ciudata. Când urcam in autobuz la fel. Acum o sa am ore de la 13-14, nu stiu sigur, si in autobuz vor fi doar clase de-a 10-a, dar parca tot simt acea teama. De ce mi se întâmplă asta? Multumesc celor care nu au ignorat întrebarea.

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce e rau in a nu fi sociala cu lumea? sa ai prieteni perversi si tradatori pentru asta

| Doub a răspuns:

Nu-ţi plac oamenii.
E ok, asta poate fi o calitate.

| RainmakerX a răspuns:

Hey! Mi se intampla si mie din cand in cand...am discutat si cu un psiholog despre asta... este felul tau de a fi, sunt multi oameni asa. Iti explic in detaliu in mesaj, nu ma simt bine cand scriu aici.

| ultradolce09 a răspuns (pentru RainmakerX):

Bnua.
Am si eu aceeiasi problema ca Daisuki... exact la fel. am vrut sa apelez si eu la un psiholog dar mi-a fost rusine deoarece toti cred ca e cv rau in asta... as aprecia daca m-ai ajuta si pe mine!

| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil ca este vorba de o anxietate sociala. Se intampla si altora. happy

| raMLesS a răspuns:

Asta am păţit-o şi eu demult :d.
Ca să nu-ţi mai fie frică trebuie să înveţi nişte elemente de bază:
În primul rând oamenii nu mănâncă alţi oameni.
În al doilea rând, fă ce ai de făcut, dacă cineva îţi spune " Uite bă ce faţă are aia zici că e o broască laughing) " Pur şi simplu îl ignori.
Acum imaginează-ţi cea mai oribilă scenă care ţ-i s-ar putea întâmpla de ex.
S-a terminat scoala iar tu ai luat premiul 1.
Te striga directoarea sa-ti inmaneze premiul: Nicoleta Rodica Pretentioasa Oribila Frumoasa Andreea Iulia Alexandra Carola a 9-a, treci sa-ti iei premiul, tu te impiedici si fix in fata ta e o balta cu noroi, imagineaza-ti cá, cazi in ea si toti rad de tine, gandeste-te profund si opreste-te din citit la numerele din paranteza urmátoare(1, 2,3, 4,5, 6,7, 8,9,10)

Acum ingheata aceast "Film" si stergel din mintea ta.
Bun, deci tu stii ca asa ceva nu s-ar fi putea intampla, si totusi tu te temeai?
Mergi pe strada, du-te la magazin cu o prietena spre exemplu sau cu un gagiu' laughing
Vezi multi oameni ( Ca sa scapi de fobie expune-te mai mult termenului stresant, in cazul tau sunt oamenii )
Treci pe langa ei, vorbeste cu prietena ce iti iei si nu stiu ce dupa cumpára acea chestie si iesi din magazin, fii calma, dupa ce iesi din magazin gandeste-te ca nu ai patit nimic, nimeni nu ti-a facut nimic, si chiar daca ai cunoaste pe cineva si el spune o chestie banala de ex: Hei fato mai stii cand ne-a fugarit baba aia laughing)?
In momentul de fata se face si el de ras nu numai tu dar partea buna e ca oamenii aceia ii vezi doar 1 data sau de 2 ori in viata, chiar daca-i vezi de mai multe ori totusi chiar daca se duce unu la prietenul lui si ii zice : Ba a zis ala aleia ca ia fugarit o baba, in 1-2 zile isi pierde farmecul acea chestie banala si numai e aminita. Gandeste-te ca un om ar cadea in magazin, pune-te in locul acestuia, ce-ti vine in minte? Sa fugi de acolo, sá lasi tot balta si sa iesi din magazin apoi sa te duci acasa.
Eh, acum pune-te in locul tau cand vezi acel om cazand, iti va veni sa razi? Daca vei rade, il vei barfii pe acel om? Tu te duci la prietenele tale si le spui, We prietenelor ale mele, s-a impiedicat unu in magazin, hahaha, au inceput toti sá "hahaha", voi radeti 5-10 sec acolo si pana la urma isi pierde farmecul si uitati despre acel om, nici nu e ceva de ras.
Deci, stai cat mai mult p'afara, cum te priveste un om asa il poti privi si tu, daca se uita un om la tine, vrei sa pleci, dar daca va priviti amandoi? El v-a intoarce privirea, cele mai lungi priviri sunt cele de 2-3 secunde.
Sa spunem ca tu fugi de un grup de 4 fete.
Acele fete le pui drept prietenele tale si gandesti asa: " Ce fac eu? Fug de prietenele mele cele mai bune?" N-au de ce sa rada daca te vad doar daca-s cu capu...
-Deci expune-te termenului stresant,
-Nu vei pátii nimic,
-Toti au cate un defect.
Repeta-ti asta in fiecare seara in minte, si calmeaza-te, pana sa iesi din casa sa te duci la magazin simti ca te lesina ceva la stomac, dupa ce iesi si cumperi si te intorci ai vazut ca nu ai avut de ce sa te temi si te-ai intors "teafara" Chiar daca te incurci cand ceri ceva ex, vreau mere rsoi si crasrtaveti. Pardon, mere, rosii si paine.

Sper cá te-am ajutat acum da-mi funda ca ma dor degetele, auuu.

| raMLesS a răspuns:

Apropo, esti cumva rac? big grin

| SergiuBoss11 a răspuns:

Suferi de anxietatetongue

| anonim_4396 explică (pentru SergiuBoss11):

Nu cred ca e asta. Sau poate...nu stiu.

| 13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca e chiar anxietate. Dupa cate povestesti esti o persoana introvertita. Apreciezi linistia si distanta fata de oameni. Poti sa te bucuri mai mult de o zi cand nu ai stresul de a impresiona/conversa/sau asculta atli oameni.Te simti mai bine acasa singura cu un serial sau o carte preferata decat la o petrecere zgomotoasa cu o gramada de prieteni.Esti mai comfortabila cu tine insuti. Nu suferi de nimic. Este pur si simplu caracterul tau.

| anonim_4396 explică (pentru 13):

La asta nu m-am gândit. Adica...credeam ca e o problema, dar nu m-am gândit ca asta e firea mea. Chiar ai dreptate cu asta. Mersi!

| 13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu cea mai mare placere. ^_^

| L1feDRAIN a răspuns:

Partea cu scoala, pe mine ma enerveaza cind toti stau in fata scolii ca niste "fraieri" vorbind cu fetele si cind merg in fata pragului toti se uita la mine, ignor, dar ma stresez cind vad asa ceva, de anul trecut am inceput sa vin la scoala printre primii.

Tu, poate deja te-ai saturat de acei oameni si vrei ceva mai misterios, niste oameni necunoscuti, pe care nu ii stii si nici ei desigur, dupa parerea mea chiar e mai interesant, dar nu ca sa ii cunosti pe toti, doar ca sa fii invizibila cum ai zis tu, eu de exemplu am putini prieteni si nu ma stie aproape nimeni, ieri a fost ziua orasului si ma simteam ca o fantoma printre toti acei oameni, dar imi place sa ii evit in timp ce merg prin gramada de lume laughing

Nu chiar inteleg problema ta, eu asa am inteles:

Eviti oamenii care te cunosc pentru ca vrei de fapt sa fii "fantoma", vrei sa mergi pe strada si nimeni sa nu te stie, sa fii ceva mai misterios, sa se uite la tine si sa se intrebe, "Cine e?".
Dar nu se exclude sa te plimbi cu vreo 3 prietene.

De ce ti se intimpla?
Nu ti se intimpla, tu vrei sa fie asa, iar de ce, deja am explicat mai sus.

O zi buna,
Bye.

| Happyjump a răspuns:

Stiu cum este, eu traiesc asta zilnic si te înțeleg perfect. Nu imi este frica de străini in primul rand pentru ca nu ma cunosc, nu stiu cine sunt si nu ma ten ca isi vor schimba părerea si chiar nu ma interesează cum ma vad. Urasc sa ma plimb prin Cartier pentru ca ma întâlnesc cu necunoscutii, si poate si pentru ca nu am deloc relații bune cu ei.

| Unicornaş a răspuns:

Te inchizi in tine. Nu socializezi destul cu lumea, iar acum ai ajuns sa-ti fie frica, intr-un fel, de oameni. Aceeasi problema o vad la un prieten. Sta toata ziua pe calculator iar daca ii zic sa iesim pe afara/in oras, imi spune ca nu are ce face afara, aceeasi oameni (cica) si aceleasi locuri. Poate ai si tu aceasta problema. Socializarea. Socializeaza cu cat mai multi oameni si gandeste-te ca e bine sa fi privita in sensul pozitiv. Asta e opinia mea, sper ca te-am ajutat putin.

| anonim_4396 explică (pentru Unicornaş):

Mersi, dar chiar nu am cu cine sa socializez. Colege de clasa? Decât sa stau cu niste increzute si sa vina toti perversii la mine mai bine stau singura. Chiar nu am cu cine.

| Unicornaş a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai macar o fata/ colega care sa-ti placa de ea? La caracter vorbesc. Si cu aia sa legi o prietenie de nedespartit, cum am eu. love struck

| anonim_4396 explică (pentru Unicornaş):

Mda...am una care ma bate la cap cu fostul ei iubit de 14 ani si restul prietenilor ei. Ce prietena e aia care-ti povesteste ce a facut cu grupul ei de prieteni? Ca-mi vine sa zbier la ea câteodată. Si alta care sta Putin cu mine si dupa se duce la alte fete. Daca ma duc ci ea, apare ignorarea.

| Unicornaş a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mie mai imi spune chestiile amuzante ce le-a facut cu alta. Incearca sa abordezi tu alte subiecte sau spune-i ca tie nu-ti place sa vorbesti desprea altele. Cat despre iubitul ei, e ok sa vorbeasca ca doar de aia sunteti prietene sa va povestiti si sa radeti. Dar daca ea iti povestete si despre asta intruna... nu mai e bine. Fa chestiile de mai sus, vezi daca merge. big grin

| anonim_4396 explică (pentru Unicornaş):

I-am spus si tot asa face. Si ce e bun din faptul ca eu o ascult cum se plânge ca a parasit-o unul? Are 14 ani. I-am spus ca o sa-i dea papucii de când mi-a zis ca-s împreună. Ala destept a fost cu tot grupul ei de prietene si ea proasta ca a acceptat sa urmeze si ea. Si acum îmi zice ca a întâlnit pe unul de 19 ani care cică a trecut prin ce a trecut si ea. Ce mama naiba? Ala e mare. Poate a iubit cu adevărat si a suferit si ea la 14 ce naiba sa iubească? Asta e un alt lucru la categoria "de ce urăsc liceul". Nu contează...lasa. Mersi ca ai încercat totusi.

| DarkRevenge a răspuns:

Incearca sa ai mai multa incredere in tine, nu se intampla nimic daca te vede lumea.Cei ce te critica n-au decat, prin atitudina aia demonstreaza ca sunt cu mult sub tine.Iar aia care spun ca esti diferit nu e nimic rau in asta, spun din experienta si de atunci am un fel de motto,, to be different is not a bad thing..it makes you special''.Asa ca fii mai increzatoare si ai sa vezi ca te vei simti mai bine happy

| anonim_4396 explică (pentru DarkRevenge):

Am încredere in mine. Nu-mi pasa ce cred altui despre mine. Poate dor jignirile uneori dar încrede am.

| DarkRevenge a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok,si sa stii ca si eu nu am pe nimeni in clasa de incredere..cu care sa socializez si pe timpul scolii sunt mai retrasa. Oricum poate peste un an o sa amhappy