| Gnomul a întrebat:

Am o problema asa aiurea, deci ma inrosesc la fata fara nici-un motiv uneori, iar cele mai multe ori cand rade cineva de mine sau ma intimideaza, pot sa rezolv asta medical? sau doar psihic? ar trebuie sa merg la psihoterapie ceva?

11 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Probabil ţi-aş indica nişte discuţii cu un psihoterapeut sau măcar un consilier şcolar, dar până una alta trebuie să ştii tu singur de ce te intimidezi atât de uşor. Adică nu te gândi că oamenii din jurul tău sunt chiar atât de groaznici, majoritatea nici nu merită atenţie. De ce să te emoţionezi în faţa lor? Ok, e destul de firesc să te emoţionezi în faţa clasei întregi când citeşti ceva de exemplu, dar când se apropie cineva de tine să te întrebe de-o temă sau de orice altceva, să presupunem, trebuie doar să rămâi calm şi entuziasmat că cineva e interesat de tine. Şi nu uita niciodată că e un om la fel ca tine. Până la urmă poate şi respectiva persoană se simte jenată când te vede că roşeşti, crede că te indispune, ca te-ar pune într-o situaţie proastă şi deci, poate nu e benfic pentru niciunul dintre voi. Până la urmă o să îţi mai treacă, dar încearcă-te mereu să te relaxezi, când ai ocazia spune-ţi părerea în faţa tuturor, ripostează şi ţine-te pe picioarele tale dacă cineva te atacă, indiferent dacă roşeşti sau nu, o să vezi că o să te ajute mult. Şi încearcă să faci cunoştinţă cu cât mai multe persoane în viaţa reală, cu timpul te vei obişnui cu prezenţa acestora şi atenţia lor îndreptată spre tine, şi toată starea de emoţie şi roşeaţa va dispărea happy Plus că o să te mai şi maturizezi.
Dar dacă totuşi nu reuşeşti, da, du-te la psihoterapie, te poate ajuta, înainte să se dezvolte în ceva mai greu de tratat.

| Amilik a răspuns:

Poate fi vorba de o problema dermatologica. Ai cumva si multe cosuri pe fata? Cateodata fata se poate inrosi si din cauza schimbarilor bruste de temperatura.
Ar putea fi cuperoza
http://www.dermestet.ro/index.php?id=tratarea-cuperozei
Ai aici niste date despre aceasta afectiune. Cel mai bine ar fi sa consulti un doctor dermatolog.

| NeimaginabilA a răspuns:

Lasa-ti barba, works everytimewinking

| Gnomul explică:

Va multumesc la toti, chiar ma ajutati mult

| EvaneSScence a răspuns:

E o dovada de timiditate si are si ea farmechappy, doar sa nu te jeneze pe tine asta. Medical nu ai ce face. Obisnuieste-te cu ideea.

| tpuforyou a răspuns:

Cand se mai intampla asta, incearca sa privesti in ochi persoana cu care vorbesti, in felul acesta ai vei transmite toate emotile tale! si va incepe sa roseasca si ea )) ( asta asa ca un contraatac, replica ta fiind >> ce te>ai inrosit!
Ps... in persoanele care se inrosesc poti vea incredere, au sentimente te poti baza pe ele!

| Trippy a răspuns:

Da-te cu fard. Poate v-a acoperii cumva obrajii rosii.

| passyon22 a răspuns:

Se vede ca esti o fire mai emotiva, e un factor psihic :*Nu stiu cat de mult te-ar ajuta psihoterapeutul.Tu esti singurul care te poti ajuta...Starea ta emotionala cred ca va fi aceeasi, conteaza foarte mult sa fii mai degajat:d Nu trebuie sa te simti complexat.Ar trebui sa te doara la 14 m de ei si de intimidarea lor...auto-controlul conteaza cel mai mult..bye

| Dan_Adrian_1986_IfWD a răspuns:

Https://ereutofobie.ro/ despre frica de a te inrosi si cum poate se poate trata. Exista si o operatie pentru aceasta fobie.

| alamin a răspuns:

Este doar psihic, doar incearca sa ai mai multa incredere in tinewinking

| LoredanaP a răspuns:

Buna! Daca spui ca de cele mai multe ori se intampa in prezenta celorlalte persoane si atunci cand simti ca cineva te indimideaza, e posibil sa fie vorba de o inhibitie in relatia cu oamenii... Daca doresti un psiholog bun iti recomand pe Dna. Mina. Eu am fost la dansa si m-a rezolvat cu depresia din care nu mai stiam cum sa ies. O poti contacta la contact@psihoterapeutmina.ro sau la 0724510687
Multa sanatate si incredere!