| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac sa nu mai fiu fricoasa? Mi'e frica de tunete, fulgere, intuneric, cainilaughing, paianjeni, petarde...

6 răspunsuri:
| lays a răspuns:

Si eu sunt fricoasa. dar m-am resemnat.nu pot face nimic. poate doar sa ma duc la un psiholog.thinking

| Insanity a răspuns:

Pai gandeste-te mai intai de ce lucru exact iti e frica.concentreaza-te pe acel lucru in asa fel sa iti imaginezi de exemplu, ca esti intr-un loc intunecos, unde tuna si fulgera, unde sunt caini, paienjeni si petarde, laughingapoi pune-ti intrebarea "mai exact de ce imi e frica?", si dati singura raspunsul "de nimic", pentru ca intunericul nu exista, este doar un loc unde lumina nu patrunde, tunetele si fulgerele sunt doar descarcari electrice, care nu au nici o legatura cu tine, in preajma cainilor doar tu poti controla situatia, controlandu'ti frica, deoarece ei simt asta, si cand isi dau seama ca unui om ii e frica de el, cainele devine agresiv,. in legatura cu paianjenii. poti face un mic experiment, nu foarte greu, poti lua un paianjen micut de jucarie, si uita'te atent la el, imagineaza'ti ca este viu dar inofensiv(de fapt chiar asa estelaughing)si apoi incearca sa te obinuiesti cu el, dupa ce faci asta roaga pe cineva sa iti aduca unul adevarat, iar tu uita'te la el si imagineaza'ti ca este de jucarie, stiu ca suna complicat si prostesc, dar daca te obisnuiesti cu asa ceva, cu timpul vei ajunge sa nu te mai temi de eitongue

| DarkBlood32 a răspuns:

Pai mie cel mai mult mi-e frica de intuneric.
Cred ca du-te la psiholog.

| Bilqux a răspuns:

Nu stiu! si mie imi e frica de intuneri, de fulgere, de petarde etc etc si nu stiu cum sa scap de frica astacryinglaughinghee hee

| cluster a răspuns:

Gaseste-ti curajul sa te expui repetat la asa ceva...cu timpul te obisnuiesti.

| erik_6079 a răspuns:

Eeeeeeee