| PsyhoChild a întrebat:

Am o problema sociala.
Mai intai sa povestesc.
Aseara o colega de la mine din clasa a trimis o chestie pe whatsupp si am intrat sa vad.Nu am apucat sa ma uit la o poza ca o alta colega din clasa(problema nr.1)a scris ca de ce o trimite ca nu ne intereseaza.
Dupa parerea mea acea fata nu trebuia sa vorbeasca chiar asa de nesimtit, asta deoarece ea trimite numai tampenii cu o trupa din japonia care ii place ei pe whatsupp si vorbeste numai despre ea la scoala chiar daca noua nu ne pasa, si apoi i-am luat apararea colegii mele care a trimis poza si a inceput sa se ia si de mine fata aceea. Apoi a urmat o cearta de 5 minute pana m-am saturat si am iesit din grup.
Azi dimineata am intrebat-o pe acea colega#Problemanr1 daca are coli deoarece aveam teza la romana si eu nu am gasit la magazin.Mia spus ca are si ca nu imi da ca i-am luat apararea acelei fete si a inceput sa balbaie pe acolo ca am devenit bodyguardul ei si ca nu mai vorbeste cu mine.Zis si facut.Nu mai vorbesc cu ea si nici acea fata care a trimis poza.
Asta nu a fost prima data cand acea fata este nesimtita.
De multe ori cand spunem ceva ne zice ca suntem patetici si "cringe".Pe ea niciodata nu trebuie sa o suparam ca o baga pe aia ca nu mai vorbeste cu noi.Ea stie sa deseneze si cand vede ca deseneaza cineva din clasa ceva cat de cat si face profesorul o observatie spune ca acel elev nu are talent.Incearca sa atraga atentia in jurul ei.Chiar si cu profesorii este nesimtita.
Ea este ateu si nu crede in crestinism dar acesta nu este un motiv sa isi bata joc de profesoara mea de religie scriind la lucrare ce vede ea in seriala si in filme cu demoni.Si la ora de civica astazi am iesit toata clasa afara in afara de ea ca sa plans la profesorul de civica ca este frig si nu iese.
Chiar si in fata dirigintei se comporta prosteste.Nu isi leaga parul la ora chiar daca profesoara ii spune sa sil lege mereu. Apoi face compuneri la dirigentie ca nu ii convine ca unele persoane se leaga de corpul ei si o fac rebela.
Daca ii spune un profesor ceva da ochi peste cap si tace. Apoi imi spune mie ca isi baga... in acel profesor si nu stiu ce alte tampenii.
Cam acest tip de persoana este problema numarul 1.
Acum problema numarul 2(varul acelei fete)
Cu acest baiat ma intelegeam bine, dar a inceput sa se lege de mine si sa am faca prost deoarece spun Buna ziua la barbati si nu Sa traiti cum spune el.De acest subiect banal se leaga mereu.Ma face prost ca nu spun ca el.Fiecare cum vrea pana la urma.
Astazi mi-a spus(ca prin minune fix dupa ce m-am certat cu vara ei)ca am inceput sa fiu prost de o vreme si ca il enervez.Mai fac si meditatii cu el la aceeasi ora si nu pot sa schimb programul profesoarelor.
Ce ar trebui sa fac in acest caz cu acesti doi colegi(mai ales cu acea fata care a inceput sa ma calce pe nervi).
Cu problema numarul 1 nu doresc sa inchei prietenia mai ales ca este ultimul meu an in care il vad.(an scolar)
Cu acea fata poate sa se duca pe coaja ca nu ma intereseaza.
Deci cum pot rezolva problema cu varul acelei fete, iar cu fata iritanta cu care vorbeste el mereu sa inchei prietenia falsa pe care am avut-o pana acum?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca tu iti faci probleme cu mana ta!
Nu crezi ca ar fi m ai bine sa ignori aceasta colega si sa pe varu-su odata cu ea?!
Eu asa as face!
Nu merita sa-ti afci nervi sis a te superi dintr-un rahat atat de mic, pur si simplu ignora oamenii care te supara, te necajesc, sau nu-ti sunt pe plac.
Nu mai crea probleme acolo unde nu sunt!
Adica, nu ar trebui sa te afecteze pe tine snobismul si postia colegei de clasa, care se da mare desteapta sau care isi sifdeaza diriginta, este chiar problema ei si doar a ei, nu a ta!
Invata sa te preocupi de persoana ta si sa ignori pe sa-ti vezi doar de problemele tale. Lasa-i pe altii in pace!
Prietenii ti-i alegi si daca esti prost, atunci stai in relatii unde esti bataia altora de joc.
Da-le pace si nu te mai interesa de nimeni ce face si ce spune, ca NU_i treaba ta!

| sofisis a răspuns:

Il poti intreba ce naiba l-a muscat de dos de dintr-o data nu te mai inghite. Scurt si la obiect.
Iar cu fata respectiva, nu ai facut nimic gresit daca nu ai jignit-o.

| PsyhoChild explică (pentru sofisis):

Cum sa o jignesc daca ea se baga singura in seama si ne jigneste pe noi?

| sofisis a răspuns (pentru PsyhoChild):

Nu, zic daca in schimbul de replici avut cu ea nu ai jignit-o, decat te-ai ciondanit cu ea, nu ai facut nimic gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vad nicio problema in cele descrise de tine, doar niste oameni care-ti poarta antipatie si, daca e asa cum ai descris tu, nu ar trebui sa-ti doresti sa fii prieten cu astfel de persoane.

| Ara997 a răspuns:

Luati atitudine, altfel, va incercasa devina lider de grup cu forta, ea va stabili cine are voie si cine nu sa raspundala ore, cine are voie si cine nu saplee de la o ora, care cau care sa faca un proiect, cine si unde va sta in banca, cine cu cine are voie sa vorbeasca sau sa posteze ceva, cine nu va fi de acord cu ea va fi "eliminat" etc si incet incet libertatile voastre vor deveni istorie. cereti sprijinul profesorilor, unitiva si puneti-oin patratzica ei. va va dezbina ca sa va domine.

| PsyhoChild explică (pentru Ara997):

E proasta acea fata.nu invata si nici nu vrea sa devina lider.este ca o boala.chiar daca nu vrea sa stea in tine ea tot sta si iti face rau

| Ara997 a răspuns (pentru PsyhoChild):

Ea vrea sa domine cu orice pret (nu trebuie sa fie buna la invatatura). ar trebui sa o izolatzi, pana nu creaza tensiuni de nu se mai intelege nimeni cu nimeni in clasa voastra.

| Ara997 a răspuns:

Si nu ai TU o problema sociala!
acea colega (pb nr1 ) incearca sa devina lider ( dar va fi unul autoritar dictator chiar )