| anonim_4396 a întrebat:

Anul acesta am trecut in clasa a 9 si sunt boboaca. Din cate am vazut sunt singura fata timida din clasa, imi e teama ca nu ma voi acomoda cu noii colegi. As vrea sa fiu si eu mai indrazneata, dar nu pot. Niste sfaturi m-ar ajuta enorm de mult. Cum as putea sa ma acomodez mai repede?

12 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Buna Cosmina!

Eu sunt baiat, unul timid si pot sa spun ca m-am aflat candva in aceeasi situatie ca si tine.
Tine minte, colegii tai nu se cunosc intre ei, asa cum nici tu nu ii cunosti...nu conteaza cat de timida ai fost in trecut, conteaza doar ce prima impresie le faci colegilor.
Atata timp cat esti draguta, nu te iei de deciziile colegilor (chiar daca sunt gresite) si esti cat de cat sociabila (adica vorbesti cu ei, ii intrebi ce mai fac...) si daca esti mereu oarecum pozitiva (adica daca zambesti) atunci este imposibil sa nu-ti faci tu cel putin 1 prietena adevarata si multe altele care sa fie doar prietene normale.
Eu unul pot sa spun clar ca sunt o persoana extrem de dificila pentru cei din jur...si totusi mi-am facut 2 prieteni adevarati alaturi de care petrec foarte mult timp si vorbim mai orice. Daca si eu am reusit sa-mi fac prieteni atunci o fata draguta, care nu se ia de colegi daca fac vreo prostie si care nu este o persoana depresiva are toate sansele din lume sa-si gaseasca cel putin o prietena adevarata care sa-i fie alaturi ori de cate ori ai avea nevoie de ea.

Deci, Cosmina...nu este nevoie sa fii cine stie ce (Indrazneata sau ceva de genul) trebuie doar sa fii draguta cu cei din jur, sa le raspunzi atunci cand vorbesc cu tine ca sa nu pari ingamfata sau ceva de genul si sa nu te iei de ei. In acest fel o sa vina prietenii la tine, nu o sa fie nevoie sa te duci tu la ei.
Este doar parerea mea. Succes!

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

In avatar-ul tau este Kirito din SAO(Sword Art Online)...in caz ca nu...seamana

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,este Oreki din anime-ul Hyouka. Kirito are ochii si parul de un negru ceva mai intens, Oreki este saten cu ochii verzi. Da, seamana :D

Kirito-http://vignette2.wikia.nocookie.net/......ion/latest
Oreki-http://vignette3.wikia.nocookie.net/......ion/latest

:D

| MrsVamp a răspuns (pentru RainmakerX):

*ciordeste poza lui de profil*

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

LoooL,acum mi-am dat seama! thx for reply,btw ce anime-uri mai recomanzi? in afara de: SwordArtOnline,Attack of Titan, Hunter-x, Naruto shippuden, Highschool dxd, Fairy Tail?(pe astea le-am terminat si mai vreau!)

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti raspund in mesaj, hai sa nu acaparam aceasta intrebare pentru anime-urile noastre big grin

| RainmakerX a răspuns (pentru MrsVamp):

A cui? rolling on the floor

| JustRoxanne a răspuns:

Buna. Si eu am fost timida in liceu si din cauza asta nu am reusit sa ma integrez asa cum as fi vrut. Sfatul meu pentru tine e sa "iti iei inima in dinti" si sa intri in vorba cu colegii/colegele. Crede-ma, chiar nu ai nimic de pierdut. In schimb poti castiga prieteni adevarati alaturi de care sa petreci clipe de neuitat. Succes! :*

| lovecats123 a răspuns:

Si eu intru a 9-a dar sunt foarte entuziasmata si nerabdatoare.Se spune ca liceul e o perioada foarte speciala si unica iar eu abia astept sa imi fac prieteni noi cu toate ca eu nu sunt din judet si nu cunosc pe nimeni.Voi sta singura, departe de familie dar cum sa iti spun: sunt foarte bucuroasa ca voi trebui sa ma descurc singura ( sa simt matura chiar).On gimnaziu eram cea mai timida din clasaInsa mi-am dat ca nu imi placea de mine asa necomunicativa si pana la urma am scapat de timiditate.Cum? Foarte simplu: chiar mi-am dorit sa ma schimb si am inceput sa ies mai des in lume, da cunosc oameni noi chiar si prietenii mei care sunt foarte tupeisti m-au ajutat insa in mod indirect, sa scap de timiditate.In plus mi-am descoperit un talent :simtul umorului si am observat ca ma ajuta mult sa ma destind si sa ii atrag pe oameni.Probabil m-a ajutat si faptul ca am inceput sa gandesc optimist si sa ma respect pe mine insumi.Chiar ma uitam la filme cu adolescentii si ii cercetam ca sa fiu ca ei (de gasca).Sincer...pentru liceu imi fac 0 probleme; ma bucur ca merg intr-o scoala noua, intr-un oras nou ....si sper sa reusesti si tu sa gandesti ca mine.Bafta

| Korb a răspuns:

Socializeaza! si atunci cand vorbesti cu cineva, in caz ca ai aceasta problema, priveste in ochi persoana respectiva, stiu ca poate e greu dar te va ajuta enorm asta, plus de asta, de ce sa fii timida? nu esti INFERIOARA CU NIMIC celorlalti, fii putin mai mandra, mai increzatoare in persoana care esti!

| SebastianBoanca a răspuns:

Eu am fost foarte timid, dar acum sunt social si am trecut peste multe chestii. De curand m-am apucat de vlogging. Daca vrei trimite-mi problema ta mai detaliata printr-un mesaj privat pe youtube si eu iti voi raspunde printr-un video. Nu te ingrijora, daca vrei numele tau YouTube va fi anonim, dar spune-mi ca vrei asta in mesajul privat.
Acesta e canalul meu:Eu am fost foarte timid, dar acum sunt social si am trecut peste multe chestii. De curand m-am apucat de vlogging. Daca vrei trimite-mi problema ta mai detaliata printr-un mesaj privat pe youtube si eu iti voi raspunde printr-un video. Nu te ingrijora, daca vrei numele tau YouTube va fi anonim, dar spune-mi ca vrei asta in mesajul privat.
https://www.youtube.com/channel/UCmb5NjB3jS4qFjqDRZbzfZw
O zi frumoasa! :)

| DevilHse a răspuns:

Te înțeleg perfect!
In generală am fost cea mai timidă tipa pe care ai fi putut sa o cunoști și am avut numai de pierdut.
Mi-am dat seama că trebuie sa mă schimb.
Și eu trec anul asta la liceu si m-am gandit: "Dacă ești tupeistă si te bagi in seama si glumești oricand ai ocazia, ce se poate intampla? Doar să nu iasă din prima așa cum te așteptai, șanse de 49%". Dar nu cred ca dacă incerci să te integrezi, vei fi batjocorită. Mai degraba dacă ești timidă, colegii se vor crede superiori.
Dacă reușești sa te convingi de lucrul ăsta, atunci iți va veni foarte ușor.
Cum te-ai putea integra? Hm, de exemplu, poți lua la mișto o random situație, la care clasa să râdă. E important sa iti dezvălui umorul.
ATB