| anonim_4396 a întrebat:

Am oua de paduchi (lindeni) cum scap?!
am olosit parasidoze, antiparazitant si petrol cam 2 saptamana si azi vad ca am oua da ele pusca sun vii am luat de la sorameasad
dar daca ele pusca sunt vii? nu-mi dau seamacrying ce sa mai fac sunt obsedataa am imresia k nu o sa mai scap de ei niciodata am nevoie de ajutor e chiar jenantsad

1 răspuns:
| onasis1961 a răspuns:

Tratament ambulatoriu
Sus

Tratamentul ambulatoriu cu produse fara prescriptie medicala de obicei elimina pediculoza.
Se cerceteaza eficienta unui tip de masca de par care sa omoare insectele de la nivelul capului prin sufocare. Daca aceste metode nu sunt eficiente, este necesar un tratament putenic. Medicul poate prescrie o solutie mai concentrata de permetrin, malation sau sampoane cu piretrin sau piperonil butilat.
Exista medicamente si produse fara prescriptie medicala pentru tratamentul pediculozei capului si pubiene. Sampoanele, cremele sau lotiunile se vor aplica pe zonele afectate, se lasa o perioada de timp si apoi vor fi indepartate. Cand doua sau mai multe lotiuni topice sunt ineficiente va fi folosit tratamentul medicamentos cu ivermectin.
Crema cu permetrin 1% reprezinta o prima alegere in tratamentul pediculozei datorita faptului ca este sigura si eficacitatea acesteia continua, omorand insectele si ouale lor si dupa ce crema a fost indepartata. Acest produs este disponibil fara prescriptie medicala.
In cazul unui tratament medicamentos al pediculozei, vor fi retinute urmatoarele:
- un al doilea tratament la 7 – 10 zile dupa primul tratament este recomandat pentru a elimina eventualele insecte ramase; doua tratamente consecutive sunt recomandate in cazul pediculozei pubiene;
- pruritul poate persista si dupa un tratament reusit;