| Verönna_Iulia_1990 a întrebat:

Am si eu o intrebare cu privire la liceu si facultate. Eu vreau sa urmez o facultate de medicina(oftalmologie sau stomatologie) si intreb daca o pot urma daca fac liceu pe profilul stiinte sociale.
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Specializarea "stiinte sociale " nu-ti va fi de ajutor daca doresti sa urmezi o facultate de medicina! Specializarea stiinte sociale ofera deschidere spre continuarea studiilor in domenii precum istorie, geografie, ştiinţe economice, drept, studii europene, studii politice, jurnalism, stiintele comunicarii, psihologie, sociologie, filozofie, relatii internationale, administratie publica, Academia de Politie, istoria si teoria artei --- vezi planul de invatamant ( cu discipline de studiu si numar de ore ) pentru fiecare clasa de la specializarea stiinte sociale :http://www.cdloga.ro/nou/?q=node/29
Mai mult, la specializarea stiinte sociale, biologia, chimia si fizica dispar din lista disciplinelor care se studiaza in ultimele doua clase de liceu --- ori, la concursul de admitere la medicina tocmai de acestea ai nevoie!
Daca planul tau de viitor este acela de a urma o facultate de medicina, alege specializarea stiinte ale naturii(profilul real).La aceasta specializare vei studia biologie, chimie, fizica si matematica (discipline care-ti ofera deschidere spre domeniul medical) pana in ultimul an al ciclului superior al liceului (clasa a 12-a).Mai mult, la concursul de admitere la oricare dintre facutatile de medicina din Ro. biologia este disciplina obligatorie iar chimia si fizica sunt discipline la alegere.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Totuşi, dacă doreşti să faci Medicina, este PREFERABIL să te înscrii la un liceu cu specializarea de Ştiinţe ale Naturii!

Toate cele bune!