| JensenB a întrebat:

Am si eu o intrebare.Cum pot sa retin usor. In ultimul timp nu mai pot invata deloc. Parca ce citesc nu imi mai amintesc adoua zi.

Răspuns Câştigător
| Missdaydreaming a răspuns:

Pai separa lectia in aliniate sau in ce vrei. si dupa ce citeste fiecare de vreo 2 ori scrii ce-ai retinut. Eu asa fac si mi se pare k imi iese destul de bine

4 răspunsuri:
| DudăIamPanda a răspuns:

Waai de capu tau. Chiar daca o sa spui ca nu ai mai invatat de mult, eu iti spun ca toti suntem asa. Frate, e usor. Dosr gandeste-te acolo si lasa alte ganduri si planurile du deoparte. si o sa vezi cao sa retii. Daca este nevoie, citeste cu voce repede, de mai multe ori aceeasi propozitie.

| Missdaydreaming a răspuns:

Noteaza-ti ideile principale din ce citesti si astfel te va ajuta si memoria vizuala. Daca e vorba de mate sau fizica fa imediat o problema ilustrativa si chiar daca nu vrei sti mot a mot vei sti ideea.

| JensenB explică (pentru Missdaydreaming):

Nu. Mai mult pentru rom, istorie, intelegi.

| JensenB explică (pentru Missdaydreaming):

Multumesc de raspuns.

| Missdaydreaming a răspuns (pentru JensenB):

Pai separa lectia in aliniate sau in ce vrei. si dupa ce citeste fiecare de vreo 2 ori scrii ce-ai retinut. Eu asa fac si mi se pare k imi iese destul de bine