| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o mica mare intrebare ...deci :
Am 14 ani si am un prieten care are 15 ani ...si vrea sa se culce cu mine ...eu sunt virgina si na...sad... dar si eu as vrea sa ma culc cu el ...insa nu stiu ce sa fac... daca este bine sau nu sad. Va intrebare pe voi ca pe mama nu pot sa o intrebare ca stiti si voi motivul ...si nu mai am pe nimeni altcineva pe care sa il intrebare si cu care sa vb :yawn

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei sa fii fraiera culcate cu el.happy
Daca nu, nu t culca.
Stii? daca as avea o fiica care la 14 ani sa faca sex as fi f dezamagitahappy
Varsta de 18 ani nu a fost aleasa degeaba pentru a deveni major.Asteapta macar pana at. cunosc o fata care a facut la 15 ani sex cu prietenul sau si acum are SIDA!happy da daca vrei sa risti. fa ce vrei
Eu am 16 ani si nu ma gandesc sa fac asta acumraised eyebrows si desi am 16 ani nu m-am sarutat pana acu' da nu disperraised eyebrows cand o veni o veni.
Nu vreau sa fiu o cv.desi puteam daca insitamlaughing[am amice care deja.] da prefer sa nu imi dezamagesc familia si pe mine

Te'am pupat.
papahappy
*Faci c vrei, u alegi, noi numai iti dam argumente pentru a NNU te strica de pe acumhappy

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e bine sa-ti incepi viata sexuala atat de repede fiindca colul tau uterin nu este matur si permite traumatizarea zonei vulnerabile, din care apare cancerul de col. Inceperea vietii sexuale la varsta asta inseamna peste 90% riscde a avea in viata leziuni precanceroase si canceroase de col uterin. Practic te vei transforma intr-o handicapata care nu va sti niciodata daca supravietuieste inca 5 ani sau nu, dependenta de ginecolog (consult la 6 luni) si mereu supusa la investigatii dureroase, scumpe si invazive.
In plus, trebuie sa stii ca nu exista metoda contraceptiva 100% sigura, asa ca poti ramane oricand insarcinata ceea ce la 14 ani te-ar putea omori. Avort in Romania nu poti sa faci la varsta asta, daca nu ai bani sa mergi in strainatate la timp (primele 10 saptamani de sarcina), atunci vei fi obligata sa duci sarcina la termen, sansele de a muri la nastere fiindceva mai mici.
Oricum, mamei trebuie sa-i spui, fiindca la 10-12 zile dela contactul sexua trebuie sa te duci la ginecolog, consultatie care se va repeta la 6 luni toata viata. La varsta ta nici un ginecolog nu te primeste fara un parinte.

| monyk a răspuns:

Buna, ai destul timp, nu te grabi sa iei o decizie pripita, alegerea iti apartine, dar ai totusi 14 ani... daca astepti macar 2-3 ani...atunci vei fi mai dezvoltata psihic si fizic!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Si el te-a mintit pe tine cum ca el ar fi mare expert in ale sexului, sau ce?
Stai cuminte, ai timp.

| Marii a răspuns:

Eu zic sa nu faci greseala asta. poate ca-l iubesti, dar nu cred ca esti dispusa sa faci pasu cel mare asa devreme, daca si el te iubeste cu adevarat o sa inteleaga daca-i spui ca n-o vrei sa faci, dar daca incepe sa faca urat inseamna ca nu te merita.
Dar. daca si tu vrei sa te culci cu el n-ai decat. Eu zic sa te mai bucuri de ani astia, candva o sa vrei sa ai iar 14 ani si o sa regreti ca nu te-ai distrat. happy

| cioko19 a răspuns:

Buna!

Sfatul meu este sa nu o facihappy

Sunt multe riscuri, sti?
Cum ar fi:
Sarcina nedorita
boli
cancerul de col uterin si multe altele.

Nu esti pregatita fizic, inca nu te-ai dezvoltat cum trebuie.
Si nici psihicwinking.

Spune-i prietenului tau ca daca vrea sa astepte bine, daca nu, asta e.

Bafta!

| marsy a răspuns:

Nici sa nu te gindesti. ca mai tirziu vei avea de suferit! Nu te culca cu el. daca va simtiti bine impreuna. e bibe si fata sex. 14 ani? nuuuuuuu.
pup

| yuli10 a răspuns:

La 14 ani? nu esti pregatita in primul rand fizic, risti foarte mult sa ai probleme grave pe viitor, chiar si cancer de col uterin. daca te simti oarecum pregatita psihic mai asteapta macar 2 ani, desi varsta pe care o recomand eu fizic e de 17 ani.
ai grija, ca s-ar putea sa regreti mai tarziu, gandeste-te putin la viitor. evident nu o sa ramai cu acest baiat toata viata pentru ca intre 14 si 19 ani te schimbi foarte mult ca oricine altcineva. fizic, dar si foarte mult mental; te maturizezi, vei dori cu totul altceva. la momentul asta esti foarte necoapta. in adolescenta e foarte important sa gasesti persoana potrivita, mai ales sa iti incepi viata sexuala. pentru ca altfel o sa ajungi sa incerci mai toti prietenii pana la maturitate si asta nu e ceva ce ti-ai dori, nu?
in al doilea rand, nu stiu cate cunostinte ai putea sa ai. despre contraceptie, boli cu transmitere sexuala, infectii etc.
eu nu pot sa te opresc de la a face ceva ce iti doresti, dar te sfatuiesc sa mai astepti, cum am zis, macar vreo 2 ani...

| Betty18 a răspuns:

Esti prea mica..nu te culca cu el:p

succes

| Corinne a răspuns:

In locul tau nu m`as culca cu el. dar tu faci ce crezi happy mai tarziu o sa-ti para rau.nu sunt foarte mare ca sa-ti dau sfaturi dar o sa ai timp si pentru lucruri din astea.in plus daca o vei face cu siguranta o sa ai probleme mici sau mari.depinde.Ai grija de tine kiss

| r8driver a răspuns:

De fumat, nu fumez nici treaba asta sa n-o faci.

| mcrenma a răspuns:

Te inteleg perfect. Ai sentimentul ca vrei, si te faci singura sa crezi ca asa e. Dar gandeste-te de multe ori inainte sa faci acest pas. Gandeste-te si la ce vor zice parintii tai daca vor afla. Poate vei avea vreodata o raceala la ovare sau ceva ce necesita vizita la ginecolog si vor afla ca nu mai esti virgina. Exista riscul sa se rupa prezervativul sau mai stiu eu ce, si poti ramane insarcinata si atunci e si mai rau. Gandeste-te bine. Sfatul meu e sa nu faci asta, pentru ca nu esti pregatita, nu ai corpul destul de dezvoltat. Succes!

| lostcontrol12 a răspuns:

Mai asteapta.pe bune, va mananca rau de tot. e grav, du-te la medic.pana mea.

| vilmaristul a răspuns:

De ce?
te intreb eu daca nu te intrebi tu

| vintagegreen a răspuns:

Fata la 14 ani e prea devreme pentru a face dragoste.totusi mai asteapta si tu ca nu e mare graba.totusi ai 14 ani!
eu la 14 ani ma jucam cu papusile, altele acu se joaca cu altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea e sa va mai abtineti... Nu cred ca sunteti de mult timp impreuna si nu cred ca esti pregatita psihic pentru a-ti incepe viata sexuala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu! Nici tu nu esti pregatita! Nici psihic si nici fizic! Mai tarziu poti avea cancer de col uterin si nici nu stii cum sa va protejati!
Si in plus dupa asta, va trebui sa faci un control regulat la 6 luni la ginecolog, la care trebuie sa fii insotita de un adult.
Tu decizi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu as zice ca daca mai asteptati putin veti fi mai pregatiti si veti savura mai tare momentul. Pe de alta parte, mama ta iti este cel mai bun prieten. Incerca sa-ti invingi inhibitiile si sa-i vorbesti despre ceea ce te preocupa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oricum cred ca n-are mare importanta ce scriem noi aici, o sa o faci atunci cand vei fi pregatita, nu esti dar nici departe de a fi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

..

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine...va multumesc pentru raspunsuri si aveti dreptate happy mi-am dat si eu seama ca nu este bine si o sa mai astept minim 2 ani pana sa fac acest pas happy.
Va multumesc inca odata :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da de ce nu va culcati cu mamicile voastre fiecare? culcativa na daca asa vreti dar sa va luati pijamalele pe voi.si sa dormiti in ele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Categoric NU! mai tarziu are sa-ti para rau...acum esti prea mica happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu zic sa ai grijahappy am 12 ani tongue

| myhaitza_3919 a răspuns:

Ceau...Ma spune-i prietenului tau ca daca isi doreste asa ceva de la tine sa mai astepte cel putin 2-3 ani...si vezi atunci cum reactioneaza(eu sunt baiat si cam 90%-94% din noi la varsta asta gandesc ca daca se culca cu cineva vor fii mari staruri, dar nu se gandesc ca fetelor acelea le-ar putea distruge viata)...Asa ca NU incerca asta acum... Ti-o spun din exp...ca am destule colege si prietene care regreta ca au facut-o si dupa max o luna baiatul acela s-a despartit de ele...:S...asa ca NU FACE ASTA!