| Alecssa a întrebat:

Am si eu o problema.Eu am memoria calculatorului impartita in 2:C si D. Tot ce salvez si instalez se duce numai in C. Problema este ca acum C. ul este full. Cum fac ca tot ce se salveaza si instaleaza sa se duca in D?

4 răspunsuri:
| AlexyLuvvU a răspuns:

Cu salvatul nici eu nu stiu incerc sa descopar big grin La partea cu instalatul : cand instalezi un anumit program stii ca poti alege unde sa il instalezi ...acolo scrie c tu dai browse (sau ce scrie acolo ) si ii dai in D...nu stiu daca ai inteles ce ti-am zis dar cred ca te vei descurca happy Succes!winking

| alexmircescu13 a răspuns:

Browser-ul de internet pe care il ai trebuie sa aiba in meniu optiunea Tools, si acolo in tab-ul 'General' gasesti setarea Download, care stabileste unde se descarca fisierele. De preferat sa creezi un folder in D cu o denumire intuitiva, ex. Descarcari, si dai calea catre acesta. Cat despre programele instalate, majoritatea intreaba la inceput unde vrei sa se instaleze, avand implicita optiunea C:\Program Files. Insa aceasta se poate schimba. Poti sa mai eliberezi spatiu prin golirea cosului de gunoi (recycle bin) si a folderului Temp din c:\windows. Succes!

| Zai a răspuns:

Cand instalezi un program sau joc, intodeauna ai optiunile *standard si *advanced, selecteaza *advanced si ai optiunile custom precum si locul unde vrei sa fie instalarea la tine in "D"big grin

| Stef_3025 a răspuns:

Depinde de 2 lucruri: cata marime are HD-ul, (cati gb are) ca urmare cat are in C si cat in D; si cat de bine stii sa folosesti calculatorul!
atunci cand salvezi ceva, alegi tu nu el. daca salvesi pe desktop, automat se salveaza in C. sterge ce nu folosesti din C, iar ce vrei sa pastrezi, da "cut" (de ex la muzica din C), si "paste" in D, in folderul cu muzica, in cazul in care il ai. daca ai jocuri care nu le mai joci, dale un unistal(dezinstalare). cand va fi sa instalezi din nou Windows-ul, tot ce se afla in C, va disparea! Pt mai multe detalii, da add la am Fanu_23_coM
PS.: nu cred ca esti incepatoare...winking