| hunterr a întrebat:

Am si eu o problema! Nu stiu ce sa ma fac! De vreo 2 saptamani am zis sa incerc sa ma culc si eu mai devreme decat de obicei! Adica de obicei ma culcam pe la 2-3-4 noaptea.Acum ma pun in pat pe la 12 noaptea insa nu reusesc sa adorm imediat, adorm pe la 1-2 noaptea.Si ma trezesc pe la 11-12-13 a doau zi si nu stiu de ce ma simt destul de obosit! Ce as putea face ca sa scap de aceasta oboseala si sa pot sa adorm imediat dupa ce ma pun in pat?

5 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Ceasul tau intern vrea ca tu sa dormi noaptea. Dormind atunci cand e lumina, nu te odihnesti la fel ca pe intuneric, din cauza unor receptori din ochi, care functioneaza in scopul natural de a-ti fi somn cand apune soarele si a te trezi cand rasare. Deci daca te bagi in pat la 11 seara si tii ochii inchisi, adormi in jumatate de ora.

| hunterr explică (pentru valentingb):

Si daca ma pun in pat al 12 noaptea de ce nu adorm asa usor?:S

| valentingb a răspuns (pentru hunterr):

Ai programul dat peste cap.Trebuie sa iti faci din nou un program, corect, sau mai putin, dar care sa iti convina. Dureaza un pic pana iti revii. Trezeste-te 3 zile la rand la ora 8:00, si ai sa vezi ca seara nu adormi, lesini! happy Trezeste-te mai devreme pentru ca nu poti adormi dupa doar 12 ore de activitate. Activitate care nu cred eu ca e chiar asa obositoare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Gaseste ti o ocupatie si nu mai freca menta toata ziua

| PastramăDeElefant a răspuns:

Incearca sa faci ceva care sa te oboseasca vreo cateva zile ( bea un pahar de lapte inainte de a te baga in pat ). Dupa cateva zile de oboseala si sa vezi cum adormi fara sa fii depus nici un efort in ziua respectiva. Incearca sa faci sala sau un sport înot/volei/handbal. BAFTA! funda?