| ForeverYours a întrebat:

Am trecut la limba romana la etapa judeteana cu 105 puncte, insa nu cu ajutorul profesoarei de romana care s-a ocupat doar sa ma inscrie, deoarece ea nu isi da interesul deloc. Nu am stiut ce sa invat, nu am avut niciun plan, insa am reusit sa trec la urmatoarea etapa. As dori sa stiu insa de la cei ce merg la olimpiade anual cu ce punctaj s-ar trece la etapa pe tara (100 sau 110?) si as dori sa stiu care ar putea fi posibile subiecte (la etapa locala s-a dat o argumentare pentru un text fictional, de comentat particularitatile a doi autori si de realizat un eseu despre adolescenta pe baza unei lecturi studiate la clasa sau pe baza unei lecturi suplimentare). As dori sa stiu daca se introduc elementele de intelegere a textului, omonimele, paronimele, gramatica... etc happy OFer funda!

Răspuns Câştigător
| crioa798 a răspuns:

Ciudat, eu stiam ca te califici la etapa judeteana numai daca ai peste 110 puncte, maximul fiind 120. la etapa nationala mergi doar cada iei premiul 1 la judet, adica cel mai mare punctaj. Mult succes sambata!

Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| Dragonfly6 a răspuns:

Cred ca treci daca ai peste 100 pct. Sigur iti da un text, sa gasesti acolo epitete, personificari, etc. sinonime/antonime care se potrivesc cu cuvintele date din text, sa analizezi un substantiv/pronume/verb/numeral si vei primi 1-2-3 compuneri legate de text sau sa argumentezi ca textul este opera epica/lirica sau multe alte variante de compuneri.
Sper ca te-am ajutat.

Răspuns utilizator avertizat