| AndaVr a întrebat:

Am un câine ciobănesc caucazian, are 4 luni.Problema este că un prieten de a lui tata are si el câine tot de aceiaș rasă, el mi-a spus că-i dă doar o dată de mâncare pe zi pentru că asa este indicat iar eu îi dau de vreo 3 ori si tot am impresia că îi este foame.Este adevărat? Trebuie să-i dau numai o dată de mâncare? Scuzați categoria dar aici este mai populata, schimbați-o voi dacă este cazul. Fundită

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Cresc si ingrijesc caucazieni de 11 ani. acum am un cuplu compus dintr-un el de 15 luni si o ea de 6.
puiul pana pe la 8 luni mananca de 3 ori pe zi. ca orice om. dupa 8 luni doar 2 mese pentru tot restul vietii. dimineata pe racoare si seara cand apune soarele (in principiu, orele 7-9 dimineata si 6-9 seara, si cand e pui inca o masa in mijlocul zilei).

fiind un caine de talie mare pana la 2 ani obligatoriu vitamine si minerale si in special calciu. eu pe langa crochete (bewi, royal canin sau josera) le dau branza de vaci dietetica, lapte si oase de vita pentru dentitie (li se schimba dintii intre 5-7 luni).

tu daca ai manca doar dimineata nu ti se face rau de foame pana pe seara? vecinul tau e neinstruit sa nu il fac prost. si mancarea creste de la 2 luni cam pana pe la 15 luni de la 300g/zi la 800g/zi si pe urma cam in 500-600g e suficient. impartit in 2/3 mese. inseamna un sac de 15 kg pe luna, ceva mai mult pana in 15-18 luni...

2 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

La 4 luni mananca 3-4 mese pe zi.Al lui e mare, de aia.

Răspuns utilizator avertizat