| FaraNume1245 a întrebat:

Am un prof de istorie care lasa corigenti pe capete. Mie imi iese media 5, parintii nu stiu de asta. Peste cateva ore urmeaza sedinta cu parintii. Mama stie de ea si se duce. Cum as putea iesi bine din asta, avand in vedere ca mama vrea sa "invat ca sa imi fac un viitor"?

Profu' e ceva gen: "Nu-mi place portofoliul tau", 3 intrebari (grele, bineinteles) din recapitulare (tot ce am facut anul' asta) / "Nu-mi place caietul tau", cele 3 intrebari / "N-ai caiet?" Aceeasi poveste / n-ai carte, la fel / n-ai carnet, 3 intrebari...

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Las-o dracu' de scoala. Mai sunt si altii care nu vad rostul ei. Exemplu: Anon1m1234.
Altfel, poate ca ar trebui sa inveti mai mult. Asa fac oamenii normali.

| FaraNume1245 explică (pentru Salontanul):

Nu am zis ca nu vad rostul scolii, ci doar al unelor materii inutile. Gen istorie, religie, muzica, desen. mai continui?

| Salontanul a răspuns (pentru FaraNume1245):

Fiecare isi are rostul ei. Faptul ca nu intelegi tu nu inseamna ca nu trebuie. Exemplu: un popor care nu-si cunoaste istoria este un popor de idioti, sortiti pieirii.

| FaraNume1245 explică (pentru Salontanul):

Da, istoria poporului meu. Dar nu a Persiei, Greciei, Italiei...

| Salontanul a răspuns (pentru FaraNume1245):

Si alea. Sunt la fel de importante pentru cultura generala. Toate popoarele invata asa ceva.

| FaraNume1245 explică (pentru Salontanul):

"Cultura generala" cica. Chiar crezi ca o sa tin minte peste 50 de ani ce s-a intamplat in razboiul Peloponesiac?

| Salontanul a răspuns (pentru FaraNume1245):

Nu. Dar o sa-ti aduci aminte de Zeus, Hera, Jupiter, Junona, etc. O sa-ti aduci aminte de razboiul lui Ulisse cu Troia, de razboiul lui Cezar cu egiptenii, etc. Crede-ma! Am peste 60 de ani.

| FaraNume1245 explică (pentru Salontanul):

Da, poate de alea o sa-mi aduc aminte. Pacat ca la scoala nu se face asa ceva.

| R0R0 a răspuns:

Ii zici de dinainte.

| WaterDrop a răspuns:

Ii ceri scuze mamei in avans, apoi pleci de acasa pana se calmeaza.

| FaraNume1245 explică (pentru WaterDrop):

I-am promis ca cica o sa invat de la anul', oare ajunge?

| WaterDrop a răspuns (pentru FaraNume1245):

Daca ma intrebi cum as reactiona eu in locul ei, te-as agata de balcon cateva ore.Insa eu nu sunt ea deci nu stiu cum va reactiona. Tehnic ai trecut clasa deci nu vad problema, insa ai grija sa inveti mai bine pe viitor si nu doar sa o minti acum ca o vei face.

| FaraNume1245 explică (pentru WaterDrop):

Imi poti explica si mie care e faza cu notele? Adica de ce le pasa parintilor asa mult de note, daca tot nu dai BAC din materiile alea? Nu vad ce rost are sa invat 17 materii sau cate am daca dau BAC (forate mare prostie si acel BAC) doar din maxim 5 materii.
Esti parinte, nu?

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Daca eram elevul lui putea sa ma intrebe orice din istoria predata de elrolling on the floor