| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si vocea subtire.Toti colegii mei deja au vocea groasa si mustata, altii chiar barba.Eu de abia am cateva fire care de abia se observa in barba putin par la subrat si putin pubian.Cum pot sa imi accelerez procesul de pubertate? Ati trecut prin asta?

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De ce sa accelerezi? Stai liniștit, lasă natura sa isi urmeze cursul. Altfel poți cauza probleme pe care sa le regreți toată viata.
Si eu am avut pubertate intirziata. Și nu a fost o problema. Dimpotrivă, pentru ca ritmul biologic e mai lent, acum, la 50 de ani, cand altii se considera deja batrini, eu tot rămas în urma sunt, dar îmi convine, ma simt ca la 30-35.

| Darius81 a răspuns (pentru cristi202):

Multumesc de rapsuns! Dumneavoastra va aparut barba? si la ce varsta vi sa ingrosat vocea?

| cristi202 a răspuns (pentru Darius81):

Barba am ras - o prima data înainte de 18 ani. Vocea groasa a apărut pe la 16.

| Darius81 a răspuns (pentru cristi202):

Va multumesc mult pentru raspuns!

| cristi202 a răspuns (pentru Darius81):

Cu multa placere!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă te îngrijorează, ai putea consulta un medic pentru a afla dacă nu cumva este vorba de pubertate întârziată... însă probabil este normal, unii intră mai târziu în pubertate...și probabil e ok, mai ales că semnele ei au început să apară.