| JoinTu a întrebat:

Am 15 ani si 3 luni si am crescut doar 3 cm intr-un an (de la 13 ani si 7 luni de la 1, 58, la 14 ani si 7 luni la 1, 61), iar acum nu stiu sigur ce inaltime am deoarece nu m-am masurat, dar sesizez ca sunt mai inalt decat inainte, sau doar mi se pare? Deoarece la mine in clasa era o fata care are 1, 63 iar in primavara aceasta (de cand am implinit 15 ani) paream mai inalt decat ea cu 1-2 cm. Mama are 1, 58 iar tata are 172 iar eu cred ca am pe undeva pe la 1, 63 sau 1, 64 daca intr-adevar am mai crescut si nu mi se pare mie. Fac exercitii fizice in fiecare seara, abdomene, flotari, exercitii de stretching, dorm cel putin 8 ore pe noapte si 2 ore in timpul zilei, beau lapte, mananc sanatos si n-am fumat niciodata. Iar legat de pubertate, din jurul varstei de 13 ani am sesizat ca a inceput sa mi se ingroase vocea putin (acel drop voice) iar in prezent vocea mea nu pare deloc matura, uneori am vocea unui copil de 12 ani, alteori vocea unuia de 14-15 ani, in general vocea mea este subtire (desi in acesti 2-3 ani ar fi trebuit sa fie mult mai groasa), de mic am fost ceva mai "paros" decat ceilalti (chiar si inainte de pubertate aveam firicele de par pe fata) si nu avea nimic de-aface cu pubertatea, pur si simplu explicatia pentru prezenta parului este faptul ca provin dintr-o familie cu o gena care dezvolta mult par pe corp, am mult par pe picioare (foarte deschis la culoare), cam multicel par blond pe maini, par la subrat (aproape negru si fin, dar mare...), mustata care de-abia a inceput sa creasca (sunt mai mult doar fire de par), pe fata firicele de par mici si blonde care de-abia se observa iar de la perciuni in jos foarte putina "barba" (mai degraba fire de par ceva mai mari, negre si putin tari).
Uneori am senzatia ca sunt dezvoltat complet conform unui adult (faptul ca sunt paros aproape ca un adult) iar alteori ca inca sunt un copil deoarece aspectul fiziologic, trasaturile faciale si vocea dau impresia ca n-am mai mult de 13 ani. Uneori am senzatia ca m-am oprit din crestere la 1, 61 si ca doar mi se pare ca am crescut pana la 1, 63, 1, 64 in doar 9 luni de cand duc un stil de viata mai sanatos.
Dupa toate informatiile pe care le-am dat am sanse sa mai cresc pana la 1, 70? Mentionez ca niciodata n-am sesizat un puseu de crestere, tot timpul am crescut cu maxim 5 cm pe an, mai putin de la 13 ani si 7 luni pana la 14 ani si 7 luni cand am crescut cu doar 3 cm (nu prea duceam un stil de viata sanatos, nu dormeam suficient, nu faceam sport si nici nu mancam prea sanatos, dar de la 14 ani si 7 luni m-am apucat serios de sport si de o viata sanatoasa). Dau funda, multumesc! A da, si n-am par pe burta sau pe piept sau pe spate, cum au altii la 15 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Xulescu006 a răspuns:

Recunosc, nu am citit tot acel paragraf, dar nu te ingrijora, baietii se dezvolta mai tarziu si foarte repede.am un verisor care pe la 14 ani era mult mai mic ca mine (eu 1, 62), dar in numai doi ani a crescut pana la 1, 80si.eu tot 1, 62 am.

1 răspuns:
| Alexandru_George_2002 a răspuns:

Acu sfantul raspuns, depinde de organism, de parintii, s-ar putea acum sa nu mai cresti, am un prieten, la 16 ani avea 1.80 iar dupa 16 ani nu a mai crescut deloc, deci s-ar putea sa mai cresti doar pana la 1.70