| Th3AbSinTh3 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar o chitara dar nu stiu daca clasaca sau electrica sincer nu stiu sa cant dar vreau sa invat pe care so aleg si pe unde gasesc?

2 răspunsuri:
| CorontzGurGurul a răspuns:

Salut. Chitara o alegi in functie de ceea ce vrei sa inveti sa canti. Daca vrei sa canti Folk (chitara rece), iar daca vrei sa intri in aria rock/blues/jazz (electrica). Chitari gasesti si pe net (soundcreation.ro; senia.ro; esound.ro). Sa nu te arunci la chitari de renume cu pret piperat, decat daca esti foarte sigur ca vrei sa inveti si sa studiezi chitara la modul cel mai serios. Risti sa investesti bani in chitara si dupa 2 luni de plictisesti de ea si va aduna praf ani buni. Chitari electrice pentru incepatori: Aria Mac50; Cort X2; Fender Squier - Bullet Strat; Ibanez GRX40; Epiphone Special II. Cel mai indicat este sa ai un prieten care se pricepe cat de cat la chitari si sa mergi cu el intr-un magazin de instrumente muzicale. Il intrebi ce-ti recomanda, o atingi si cand simti o atractie divina spre acea chitara, o cumperi. Nu te astepta dupa ce cumperi chitara sa sune ca a chitaristilor celebri. Pentru acele efecte exista procesoare de chitara si cabinete. Zdranganeala placuta. Bafta

| ZaineaM a răspuns:

Parerea mea este sa iti iei clasica. poti sa o iei unde vrei tu fara sa trebuiasca sa iei si aplificatorul. de exemplu daca pleci la mare la munte sau in parc nu poti iesi cu unu electrica. intai invat sa canti bine dupa care ia-ti una electrica. apoi daca te-ai hotarat sa iti iei clasica conteaza si de care ti iei cu 6 sau 4 corzi. eu zic sa iti iei cu 6. e mai greu dar suna mai bine iar cand vei invata sa canti o sa fie super. sper ca ti-am fost de ajutor. funda?