| anonim_4396 a întrebat:

Ati ajuns vreodata la concluzia ca viata nu mai are sens si v-ati dori sa nu fi existat? Ei bine, eu da. Ma imt oribil pentru ca orice as face nu am rezultate, petrec din ce in ce mai putin timp cu familia, nu am iubit (si nici nu am avut inca desi am 16 ani), cu scoala e nasol pentru ca oricat ma stradui (si aici vorbesc de nopti in care dorm 5h) tot am note neplacute la unele materii si nu mai zic ca mereu sunt stresata, panicata si uneori am senzatia ca influentez negativ lumea din jur... Cum pot remedia totul? Va rog raspunsuri serioase. funda

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Cred ca toti trec prin tot felul de etape in viata, dar trebuie sa inveti sa gandesti pozitiv. Trebuie sa gasesti cauza starii tale si sa incerci sa schimbi ceva. Nu scrie nicaieri ca trebuia sa ai un iubit pana la 16 ani, nu esti singura, si daca altele au, nu vad de ce ar trebui sa fii ca ele. Varsta asta e o etapa dificila a adolescentei, dar va trece. Fii unica, traieste-ti propria viata si nu te lasa influentata de ce vezi in jur pentru ca nu tot ce vezi e si bine. Te poti duce la un psiholog bun, cu siguranta te va ajuta sa-ti recapeti increderea in tine.

2 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Iti spun si tie ce mi-a spus mie tata ( bine, prea tarziu mi-a spus) Dupa ce am abandonat scoala, vroiam sa fug de acasa, imi era frica de tata.
Insa ce mi-a zis ma surprins pentru prima data in viata mea am auzit o vorba de incalzire de la el.
Mi-a spus in felu urmator.
"Nu am avut pretentie sa iei 10, 5 imi era de ajuns,insa daca tie nu ti-a placut,nu ai putut,nu ai vrut,nu asta conteaza, conteaza sa fi sanatos, dar sa stii ca munca de jos o sa scrie pe tine, fara scoala nu faci nimic, nici eu nu am scoala, insa ma descurc.Nu are rost sa iti faci fel de fel de probleme si sa te bagi in pamant pentru ce? sa te stresezi sa te enervezi.Nu iti place scoala,nu o faci, nu te obliga nimeni, dar o sa iti fie greu "
Ei bine, dupa ce mi-a zis treaba asta, 2 ani mai tarziu eu m-am dus singur la seral si ..acum continuui seraluwinking inainte credeam ca exista " doar scoala,acasa, scoala acasa, acum vad ca nu e totul numai scoalahappysi certuri, scandaluri si altele.
Lasa-o dracu de scoala, daca nu iti place, munceste pentru un 6 sau 7.
Nu te mai strofoca sa ai 9, 10 happy ca nu asta conteaza, conteaza sa ai un liceu.

Răspuns utilizator avertizat